Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Mesaj icon Konu: Cantaş arapça seti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
Neyzencihan
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı Neyzencihan Cevapla bullet Konu: Cantaş arapça seti
    Gönderim Zamanı: 07Temmuz2011 Saat 01:08

Assalamu alaikum

cantaş arapça setini temin ettim, onla çalışmayı planlıyorum, cantaşla arapça öğrenen kimse var mı? nasıl bir metod izlemeliyim?

yardım için saolun

IP
zaloğlu rüstem
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 23

Alıntı zaloğlu rüstem Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Temmuz2011 Saat 23:32

aleyküm selam
arapça okumayı biliyorsunuz sanırım sözlükle calısabilirsiniz not alarak
ama bilen birisi ile calısmanız daha iyi bence kardeşim kolay gelsin

IP
kucukmehmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 978

Alıntı kucukmehmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Temmuz2011 Saat 10:07
Orjinalini yazan: Neyzencihan

Assalamu alaikum

cantaş arapça setini temin ettim, onla çalışmayı planlıyorum, cantaşla arapça öğrenen kimse var mı? nasıl bir metod izlemeliyim?

yardım için saolun
Aleykum Selam Neyzencihan

Öncelikle çok güzel bir hedef seçmişsin, tebrik ederim. Çalışman azimli ve istirarlı olmanı tavsiye ederim. Dil öğreniminde ara verirsen, baştan kaybettin demektir.

Cantaş Arapça setine gelince, bundan 20 yıl evvel Türkiye'ye ilk geldiğinde yeni olduğu için çok hoşuma gitmişti. Ancak ilerleyen süreçte ise öğreti sistemi itibariyle kendi görüşüm olarak hiçte kolay olmayan bir sistemi var.
Bu görüşümü teyit eder anlamında uzun yıllar içerisinde birçok arkadaşlarımdan da kendi kanaatleri olarak duydum.

Ama ne olursa olsun, hedefine doğru çalışmalarını iptal etmemelisin.
Bu kitaba başlamadan önce benim önerim temel dil bilgisi görmeni tavsiye ederim.
Mesela bu konuda gerçi klasikleşmiş bir kitap ama olsun Mehmet Maksutoğlu'nun Arapça'yı öğreten kitabı bitirmeni öneririm.
Seviyeni bilmiyorum, belki de temel dil bilgisi bilgin vardır. Eğer varsa Cantaş Arapça setine devam edebilirsin.

Yukarıdaki bilgiyi doğrularsan, yani temel Arapça dil bilgisi bilgin varsa, Cantaş Arapça setiyle nasıl çalışabileceğin üzere konuşalım

IP
Neyzencihan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Neyzencihan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Temmuz2011 Saat 11:37

Assalamu Alaykum

Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkürler. İmam Hatip Lisesi mezunuyum, ama 10 yıl ara verdikten sonra, unutmuş olduğunu hissediyorum ve lisede arapçaya karşı ilgim yoktu ne yazıkki, şimdi çok hayıflıyorum.

İleri düzeyde ingilizcem var şu an, ingilizce öğrenirken genelde insanların yaptığı temel hatanın gramere yoğunlaşmak olduğunu gördüm.Oysaki okuma, konuşma,dinleme metoduyla dil öğreniliyor. Arapçadada benzer metod izlenebileceğini düşünüyorum.Setten klavuz kitap ve dinleme cdleri yardımıyla üniteleri çalışıyorum.Bazen tıkandığım yerler oluyor, fakat diyalogları ezberleyerek ve pratik uygulamalarla oturuyor konular.
Bunun harici ne yapabileceğimi bilmiyorum. Yorumlarınız için teşekkürler

IP
zaloğlu rüstem
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı zaloğlu rüstem Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Temmuz2011 Saat 17:32
fiilleri ezberleyin. emsile isimli bir kitap var. her türlü fiil ve isim çekimlerini ezberleyin şarttır. baska bişey ezberlemeyin bence dil öğreniminde ezber yanlıs bir yoldur. uzmanlar böyle diyor. bol bol arapça tv radyo dinleyin uydu baglatın eve arapsat nilesat gibi. arapca chat yapin facebooktan arap arkdaslar bulun düşünün bolca arapçayı her halinizde. kuran okuyun kendinizce cümleler kurun yazın okyun v.s

IP
ezrak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 594

Alıntı ezrak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2011 Saat 18:45
Orjinalini yazan: Neyzencihan

Assalamu Alaykum

Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkürler. İmam Hatip Lisesi mezunuyum, ama 10 yıl ara verdikten sonra, unutmuş olduğunu hissediyorum ve lisede arapçaya karşı ilgim yoktu ne yazıkki, şimdi çok hayıflıyorum.

İleri düzeyde ingilizcem var şu an, ingilizce öğrenirken genelde insanların yaptığı temel hatanın gramere yoğunlaşmak olduğunu gördüm.Oysaki okuma, konuşma,dinleme metoduyla dil öğreniliyor. Arapçadada benzer metod izlenebileceğini düşünüyorum.Setten klavuz kitap ve dinleme cdleri yardımıyla üniteleri çalışıyorum.Bazen tıkandığım yerler oluyor, fakat diyalogları ezberleyerek ve pratik uygulamalarla oturuyor konular.
Bunun harici ne yapabileceğimi bilmiyorum. Yorumlarınız için teşekkürler
slm yazınızı az önce okudum ve anladığım kadarıyla baya heveslisiniz . fiil düz ezberlemek değilde cümle içerisinde ezberleseniz çok daha iyi olur .ayrıca günlük yaptığınız faaliyetler kalkmak yemek yemek gezmek gibi v s ......
bunları düzenli olarak yazarsanız çok faydalı olur ,
ve evinizde hemen göz attıgınızda görebileceğiniz bir şekilde olması şartıyla bloknot lara kısa cümleler fiiller yazarak yapıştırın bunun çok faydasını göreceksiniz .
ayrıca fiileri hayal gücüyle ezberlemek size zaman kazandıracaktır .
mesela küçük bir kız bint deniz kenarında şatıel bahr kumla rımel oynuyor tel ab
bu size çok zaman kazandıracak ve ezberlediğiniz fiiler ve kelimeler aklınızdan hiç çıkmayacaktır .
çünkü kurduğunuz hayal hayatınızın her aşamasında size o fiileri hatırlatacaktır .
mesela o kız sahilde ne yapıyor kelimesine telab oynuyor ( siz ne yapıyorsunuz elab )
bol arapçalı günler

انا احب ان اعلم اللغة العربية
IP
zaloğlu rüstem
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı zaloğlu rüstem Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2011 Saat 22:13
kız sahilde olmaz evinde olur o örneği düzeltelim lütfen

IP
ezrak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 594

Alıntı ezrak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2011 Saat 22:18
هل هي  تلعب  مع الرمل  في بيتها  ؟
الا في شاطي البحر  صح 

انا احب ان اعلم اللغة العربية
IP
hafedeu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hafedeu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2012 Saat 14:05
iyi gunler .. soruyu sorali 6 ayi gecmis bitirebildiyseniz yotrumlarinizi duymak isterim bu set hakkinda?
bende 1 yil kadar ara verdikten sonra gecen ay arapcaya tekrar basladim. elimde bu set vardi en bastan tekrar aldim .. 3. kitabin sonlarindayim su an. ama merak ediyorum 6. kitap bittiginde ne seviyede olacagim ? baska paylasablecegini gorusleriniz varsa memnun olurum okumaktan ..

Ve en onemlisi, kitabi calisirken bazen gramer olarak anlayamadigim seyler oluyor, k4 5 ve 6, kitaplarda kullandigi tum gramer kurallarini aciklamis oluyor mu cantas seti ? ..

hayirli gunler dilerim :)

IP
Neyzencihan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Neyzencihan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2012 Saat 19:19
Orjinalini yazan: hafedeu

iyi gunler .. soruyu sorali 6 ayi gecmis bitirebildiyseniz yotrumlarinizi duymak isterim bu set hakkinda?
bende 1 yil kadar ara verdikten sonra gecen ay arapcaya tekrar basladim. elimde bu set vardi en bastan tekrar aldim .. 3. kitabin sonlarindayim su an. ama merak ediyorum 6. kitap bittiginde ne seviyede olacagim ? baska paylasablecegini gorusleriniz varsa memnun olurum okumaktan ..

Ve en onemlisi, kitabi calisirken bazen gramer olarak anlayamadigim seyler oluyor, k4 5 ve 6, kitaplarda kullandigi tum gramer kurallarini aciklamis oluyor mu cantas seti ? ..

hayirli gunler dilerim :)

bende bir haftadır felan yeniden gözden geçirmeye başladım, şu an 2. kitabı gözden geçiriyorum, tam düzenli çalışamadım henüz. Ama kitapların etkisini görüyorum en azından öğrendiğim ifadeler konuşurken kullanmaya çalışıyorum. Çantaş seti sadece temel atmak için yeterli sanırım, çantaştan sonra baya bir okuma yapmak gerek. Sonuçta dil öğrenmek minimum 8 ayınızı alır, ve bu arapça ise 1 yıldan fazla zaman gerek.

IP
hafedeu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hafedeu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Şubat2012 Saat 19:44
bende ilk once rosetta stone 3 levelini bitirip M.Maksudo[lunun arapcayi ogreten kitabini yarilayip bu sete gectim. cantas ilk kitabi asiri basit geldi, 2. kitabinda bazi alistirmalarini atladim. ama 3. kitap tam seviyeme oturdu. seti bitirince ben yazarim buraya. simdiye kadar bitirdigim kisimlara dair bi kac sey soyleyeyim ama

setin tanitiminda ilk 3 kitapta sadece pratik arapca son 3 kitapta da agirlikli olarak gramer kurallari islenecek diyordu .. ilk 2 kitap ve 3. kitabin baslarina kadar 20 30 tane sorum birikti anlamadigim yerler cok oldu. bu sorularin cevaplarini 4 5 ve 6. kitaplarda aciklanmasini umuyorum, o yuzden size sordum acikcasi.

5 ve 6 kitalardaki metinlerin cevirilerini inceledim oldukca komplike cumleler vardi. set bitiminde reading olarak cogu seyi tamamlayacagini dusunuyorum o yuzden ama konusma bazinda kpds den 80 alipta ingilizce konusamayan insanlar gibi olur cunku konusma becerisine pek birsey kattigini dusunmuyorum. Rosettayi bitirmemis olsam konusma olarak 0 olurdum heralde cantasin sonuna gelsem bile .. henuz kullanmadiysaniz siddetle tavsiye ederim size. level 1 degilde level 2nin ortalarindan yada direk level 3 u bitirmeniz konusma ve dinleme olara cok sey katacaktir .. bitirdiginizde tekrar paylasimlarinizi beklerim :) hayirli gunler

IP
KAJAL
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı KAJAL Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2012 Saat 20:27

merhaba arkadaşlar ben cantaş setini yaklaşık olarak 6 yıl önce bi hoca eşliğinde bitirdim ama söyleyebilceğim faydalı bir set ama eğer çabanız konuşacak bi ortamınız yoksa internetten düzenli arapça sürekli bir şeyler dinlemiyosanız o set tek başına tam anlamıyla yeterli değil ben şu an akdem istanbul da okuyorum arapça düzeyi en iyi okullardan bi tanesidir tavsiye ederim

IP
el-ihtiyar
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı el-ihtiyar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Nisan2012 Saat 23:15
ben arapçayı o kitaptan öğrendim (başlangıç düzeyinde) tavsiye ederim. kendi kendime

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,111 Saniyede Yüklendi.