Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: Yardım edebilir misniz? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
[tßa*]
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı [tßa*] Cevapla bullet Konu: Yardım edebilir misniz?
    Gönderim Zamanı: 11Nisan2007 Saat 19:48

s.a ben imam hatip lise 2 öğrencisiyim arapçam çok zayıf olduğu için arapçadan dönem ödewi aldım nasıl olsa zamanım war diye hep erteledim fakat hoca en geç salı günü istiyor  ödew konum hal konusu (durum zarfıymş hoca öyle söledi biz işlemedk) hcamız dönem ödewni konuyu anlatan slayt halinde istiyor elinizde bu konuyla ilgili bilgi war mı? lütfen yardım edin ödewi salı gününe wermem lazım şimdiden teşekkürler...

IP
serra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı serra Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Nisan2007 Saat 22:56

Hal ibarede lafzan veya manen failin yahut mefulun  veya hut her ikisinin durumunu bildirir,beyan eder....Halin durumunu bildirdiği isme ''zü hal,sahibul-hal '' denir(hal-in sahibi demektir ) Sahibul hal-de asıl olan Marife (bilinen)olmaktır.Fakat hususu veya umumi bir mana ifade eden nekra (belirsiz )bir isim olduğu zaman nekrada olabilir.

IP
[tßa*]
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı [tßa*] Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Nisan2007 Saat 12:29
teşekkür ederm fakat konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi weya warsa slayt istemştm nsy ynede tşk.ler

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Nisan2007 Saat 13:20
S.a. [tßa*] kardes

Aradigin "HAL الحال" konusu için "Sarf & Nahiv - Dilbilgisi" bolumunde veya asagidaki adrestende ulasabilirsin, dokuman hazirladim.

Bu calismalari power point sunumu sayfalarina ekleyerek birazda renklendirerek, ayni zamanda efektler vererek guzel bir "HAL الحال" sunumu hazirlayabilirsin. Bu sekilde rahat 15-20 sayfalik sunum hazirlayabilirsin. Her bir ornek cumleyi bir power point sunum sayfasina rekli olarak eklersin. Bir sayfaya bir ornekten fazla yerlestirmeyesi, zira sayfa cok bogucu olur.

"HAL الحال" linki asagidadir:

Umarim faydali olabilmisimdir

Orjinalini yazan: [tßa*

]s.a ben imam hatip lise 2 öğrencisiyim arapçam çok zayıf olduğu için arapçadan dönem ödewi aldım nasıl olsa zamanım war diye hep erteledim fakat hoca en geç salı günü istiyor  ödew konum hal konusu (durum zarfıymş hoca öyle söledi biz işlemedk) hcamız dönem ödewni konuyu anlatan slayt halinde istiyor elinizde bu konuyla ilgili bilgi war mı? lütfen yardım edin ödewi salı gününe wermem lazım şimdiden teşekkürler...

الطالب المجتهد
IP
[tßa*]
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı [tßa*] Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Nisan2007 Saat 13:35
çok tşk ederm Allah razı olsn çok saolun

IP
sarı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sarı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Mayıs2007 Saat 09:27

arapça 2 ilahiyat bütün fiiller

IP
sarı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sarı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2007 Saat 14:40
   arapçada sayılarla ilgili bilgi istemiştim hala cevap alamadım

IP
Nour
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Nour Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2007 Saat 21:30

للمؤنث للمذكر
مرفوع  / منصوب،مجرور   11ـ إحدى عَشْرَة 1ـ واحِدةٌ واحد و عشرون    21    11ـ أحَدَ عَشَرَ   1ـ واحِد 
 عِشرونَ / عِشرين -20 12ـ اثنتا عَشْرَة 2ـ اثنتان اثنان و عشرون    22 12ـ اثنا عَشَر 2ـ اثنان
 ثَلاثُونَ / ثََلاثِين  -30 13ـ ثَلاثَ عَشْرَة    3ـ ثلاتٌ  ثلاثة و عشرون    23 13ـ ثَلاثةَ عَشَر    3ـ ثَلاثة
 أربعونَ / أرْبَعِين -40 14ـ أربَعَ عَشْرَةَ    4ـ أربَعٌ أربعة و عشرون   24  14ـ أربَعةَ عَشَر 4ـ أربَعة
خَمسُونَ / خَمسِين -50 15ـ خَمسَ عَشْرَةَ 5ـ خَمسٌ خمسة و عشرون   25 15ـ خَمسةَ عَشَر 5ـ خَمسةٌ
 سِتـُّـونَ /  سِتّين -60 16ـ سِتَّ عَشْرَة 6ـ سِتٌّ  ستة و عشرون     26 16ـ سِتـّة عَشَرَ 6ـ سِتّةٌ
 سَبعُونَ / سَبعِِين -70 17ـ سَبْعَ عَشْرَةَ 7ـ سَبعٌ  سبعة و عشرون    27  17ـ سَبعةَ عَشَر 7ـ سَبعةٌ 
 ثَمانونَ / ثَمانين -80 18ـ ثَمانِيَ عَشْرَة 8ـ ثَمانٍ  ثمانية و عشرون   28 18ـ ثَمانِيةَ عَشَر 8ـ ثمانيةٌ
 تِسعُونَ / تِسعِِين -90   19ـ تِسعَ عَشْرَةَ 9ـ تِسعٌ تسعة و عشرون    29 19ـ تِسعةَ عَشَر 9ـ تِسعةٌ

عِشرونَ /عِشرين 10ـ عَشْرٌ  ثَلاثُونَ/ ثََلاثِين   30   عِشرونَ /عِشرين 10ـ عَشَرَةٌ 
العدد و المعدود ثَلاثَةُ آلاف:3000  مِائة:100
    المؤنث   المذكر أربَعَةُ آلافٍ:4000 مِائتان:200

ثلاث بنات
ثلاثة أقلام       خَمسَةُ آلافٍ:5000 ثَلثُمِائةٍ:300

خمس زميلات 
خمسة زملاء   سِتّةُ آلافٍ:6000 أربَعُمِائةٍ:400

عشـْر  تلميذات 
عشـَرة تلاميذ     سَبعَةُ آلافٍ:7000 خَمسُمِائة:500

إحدى عشْرَةَ طالبةً
أحد عشَرَ كوكباً ثَمانيةُ آلافٍ:8000 سِتُّمِائةٍ:600

ثماني عشرة سنةً
ثمانية عشر ولداً تِسعَة آلافٍ:9000 سَبعُمِائةٍ:700

تسع و عشرون ساعةً
تسعة و عشرون كتاباً عَشَرَةُ آلافٍ:10000 ثَمانِمِائة:800

ألف وتسعمئة وثنتان وتسعون سنة ً
ألف وتسعمئة واثنان وتسعون عاماً   مِائة ألفٍ :100000 تِسعُمِائة:900

ألف وأربعمئة وثلاث وخمسون سنة
ألف وأربعمئة وثلاثة وخمسون عاماً مليون :1000000 ألفٌ:1000

في اليَومِ أربَعٌ وعِشرونَ ساعة
ألفان وسبعة    ألفانِ:2000

إشتريتُ عِشرينَ حقيبة
تِسعُمِائةِ ألفِ كِتابٍ ثلاثون سيارةً ثلاثون يوماً
    رَأيتُ سبعاً وخمسينَ طالبة ً   رَأيتُ سبعةً وخمسينَ طالباً    
Sayılar : 1 ve 2 sayılan ile uyumludur, aded, sayılanın irabını alır. قلم واحد / ساعة واحدة // قلمان اثنان / ساعتان اثنتان
3-10 arası sayılan cem'i mecrur ve sayı ile zıt gelir. ثلاثة أقلام // ثلات ساعاتٍ
11-19 arası sayılar fetha üzere mebnidir.Birler hanesi sayılana zıt, on uyumlu gelir.  
11-99 arası sayılarda sayılan müfret mansubtur.  سَبعَةَ عَشَرَ قلماً //  سَبعَ عَشْرَةَ ساعة ً-
20-30- - - 90 onlu sayılar  müzekker ve müennes için müşterek kullanılır,cem'i müzekker gibi i'rablanır.
هذا عِشرونَ كتاباً ./   جاءَ ثَمانون مقاتلاًً.  / إشتريتُ عِشرينَ حقيبةً . / سلّمتُ على ثمانينَ طالبِةً .
21-22---99 arası sayılar و ile birbirine bağlanır. ذَهبَ سَبعَةٌ وأربعونَ طالبا
 100 -- 1000 arası ve bununla birlikte katlanan sayılarda da sayılan müfret ve mecrur  olarak gelir. مائة يومٍ //ألف ليلٍ

Düzenleyen Nour - 17Mayıs2007 Saat 21:36

IP
Nour
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Nour Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2007 Saat 21:34
Excelden kopyalayıp yapıştırdım, belki tekrar excele yerleştirirsen düzelir.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.