Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Türkçe dil bilgisi
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRK DİLİ VE EDEBİYATITük Dili ve EdebiyatıTürkçe dil bilgisi
Mesaj icon Konu: "anlaşma - antlaşma" arasındaki anlam farkı! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Konu: "anlaşma - antlaşma" arasındaki anlam farkı!
    Gönderim Zamanı: 12Nisan2011 Saat 11:53

Arkadaşlar,

"anlaşma - antlaşma" bu iki kelime arasındaki farkı tam anlamıyla kafamda bir türlü oturtamıyordum.
Söz konusu kargaşayı gidermek için www.tdk.gov.tr Türk Dil Kurumu sitesinde aşağıdaki bilgilendirmeye ulaştım.

anlaşma (isim):

1 .     Anlaşmak durumu:
       "Konuşmadan başka anlaşma aracı yok mu?"- N. Uygur.
2 .     Devletler arası siyasal, ekonomik, kültürel vb. alanlarda yapılan uzlaşma ve bu uzlaşmanın tespit edildiği belge, uyuşma, itilaf, antant, konvansiyon:
       "Ukrayna ile Türkiye arasında anlaşma yapıldı."- N. Hikmet.
3 .     Sözleşme:
       "Babasıyla arasında gizli bir anlaşma vardı."- A. Ümit.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller:
anlaşma yapılmak  anlaşmaya varmak 

Birleşik Sözler:
çerçeve anlaşma centilmenlik anlaşması kredi anlaşması

antlaşma  (isim):

1 .     İki veya daha çok devletin saldırmazlık, savaşta iş birliği vb. konularda kararlaştırdıkları ilkelere uygun davranmayı kabul etmeleri durumu, ahit, muahede, ahitleşme, pakt.
2 .     Bu durumu belirten belge.

Birleşik Sözler:
saldırmazlık antlaşması

Sonuç: Her iki kelime aynı anlamda kullanılıyor; ancak "anlaşma" kelimesi için "iki birey arasındaki uzlaşma" anlamını taşıyorken "antlaşma" kelimesi için bu minval üzere bir anlamı bulunmuyor.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.