Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Bilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netBilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
Mesaj icon Konu: arapça font oluşturma Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ofrika
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı ofrika Cevapla bullet Konu: arapça font oluşturma
    Gönderim Zamanı: 10Nisan2007 Saat 23:06

Merhaba arkadaşlar bu ilk mesajım. katılımım bir soruyla olsun dedim.KUR-AN I KERİM çalışmamız var ama font sorunu yaşıyoruz.malumunuzdur ki lisans gerektirir.yoksa yayınevi trilyonluk bir dava ile karşı karşıya kalabilir belki bende.bunu yeni bir font oluşturarak veya bir font üzerinde oynama yaparak veya sizin değerli fikirlerinizle aşmayı umuyorum.şimdiden teşekkürler.saygılarımla 

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Nisan2007 Saat 23:12

S.a. kardes orfika

Aramiza hos geldiniz
Yarimdimci olmak isterim ama konuyu anlayamadim. Bende on parmak arapca yazmasini ogrendim ve bir yayinevi icin musveddeleri bilgisayara geciyorum.

Belki yardimci olabilirim, ama soruyu tam anlayabilmem lazim.

Saygi bizden olsun

الطالب المجتهد
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Nisan2007 Saat 23:35
ofrika kardeş s.a.
konuyu tam bilmiyorum ama bence siz bir hattat bulun ve onunla bazı fontlarda değişiklik yaparak bu işi halledin yoksa dediğiniz sorunlar çıkabilir.

Bilende O Bildirende
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Nisan2007 Saat 11:35
Merhaba Ofrika aramıza hoşgeldin
internet üzerinde yaygın olarak kullanılan standart fontlar var. Bunların zaten kullanım lisansı açısından sonur teşkil edeceğini sanmıyorum. Ancak anladığım kadarıyla siz standart bilinen fontların dışında daha özellikli bir font ile metni yazmak istiyorsunuz. Tabi bu sizin bileceğiniz bir husustur. Çalışmanızın sadece kur'an metni mi yoksa bir mesela tefsir çalışması içerisinde geçen parça parça metinler mi olduğunu bilmediğim için tam teşhis koyamıyorum fakat acizane tavsiyem şudur, sırf kuran metni olacaksa okunaklı bir font olması şart. Hat şeklinde olması ne derce tercih edilir bilemiyorum. Bu noktada standart fontlar arasında en okunaklısı traditional arabic isimli fonttur. Ben olsam bunu kullanırdım. lisans sorunu da yaşamazsınız. Ancak öbür türlü olsun istiyorsanız bu durumda Ersil kardeşin dediği gibi bir hattat yardımıyla kendinize ait font oluşturabilirsiniz. Fakat bu da epey maliyeti etkiler.
İyi çalışmalar dilerim.

IP
ofrika
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ofrika Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Nisan2007 Saat 11:53
arkadaşlar ilginize teşekkür. şimdi konuyu açıyorum.belki gözünüze  çarpmıştır ÇOCUKLAR İÇİN KURAN VE OSMANLICA EĞİTİM SETİ adında 10 kitaptan oluşan bir set hazırladık.bu setin üçüncü kitabı RENKLİ YASİN CÜZÜ yani okunmayan harfleri yeşile ığfa yapılcak yerleri maviye ,uzatılcak yerleri kırmızıya boyadılk.mesela MERHAMETÜN kelimesi MERHAMEH diye durulduğundan biz tenvini okunmıycak yeşil ile boyadık ve oraya bir cezim koyduk vs. yani bu kitaptan okuyan otamatik olarak tecvitli okıyacak.bizde traditional arabic fontunu kullandık çünkü en açık ve sadesi daha önemlisi yazarken çok da sorun çıkarmayanı.netice şu bu cüzün Kur an ını çıkarttığımızda yine bu fontu kullanmayı düşünüyodum ama bir arkadaşın yazdığı Kur an fontundan dolayı dava edildiklerini duydum.eğer lisans almak gerekmiyosa ve sıkıntı olmaz diyosanız o zaman sorun yok

IP
ofrika
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ofrika Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Nisan2007 Saat 12:03
traditional arabic açık,güzel  ama harekelerde kayma var,med yok asar vs.yok birde biz uzatılcak harfleri boyarken lamelif in elifini word de boyayamadık çünkü tek karakter olarak yapmışlar.ben öyle bir font veya bu program da olabilir düşünüyorum ki harfler kendinden renkli olacak .tabi bunu şimdiye kadar görmedim, karakterler bölünebilir veya ayrı olacak,word de asar, med,durak, küçük durak gibi vs. karakterleri koyamadığımızdan içinde bunlar da olacak tabi.fikri olan varmı arkadaşlar.saygılar  

IP
ofrika
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ofrika Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Nisan2007 Saat 12:07
yani 2 sorun var biri font diğeri de word

IP
yavuz73
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı yavuz73 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Eylül2007 Saat 09:23

Dedi?iniz özelliklerde traditional naskh fontu var. ?u adresten indirebilirsiniz: (Yalnyz lisans durumunu bilmiyorum.)
http://www.ahlalhdeeth.com/vb/showthread.php?t=94412
Bütün eksiklikler giderilmi?. (Çeker, asar, Lamelifin lamynyn harekelenmesi vs.)

Yalnyz ben de bu özelliklerin nasyl kullanylaca?yny bilmiyorum. Beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Düzenleyen yavuz73 - 19Eylül2007 Saat 09:24

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide