Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة

Mesaj icon Konu: Turizmde iyiye de kötüye de hazır olmak

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Turizmde iyiye de kötüye de hazır olmak
    Gönderim Zamanı: 25Şubat2011 Saat 10:02

Turizmde iyiye de kötüye de hazır olmak

Turizmde iyiye de kötüye de hazır olmak

Yakın çevremizdeki ülkeleri sarsan toplumsal olaylar, 1'inci Dünya Savaşı'ndan bu yana bölgede ilk kez geniş çaplı bir siyasal, belki de büyük olasılıkla sınır değişikliklerinin yaşanabileceğinin ipuçlarını veriyor.Eskilerin deyimiyle Mağrip' ten Maşrık'a kadar uzanan bölge ateşler içinde

Yeryüzünde turizmi etkisi altına almayan bir sorun var mı?

Olayların tırmandığı her dönemde ilk aklıma gelen soru budur. İyi ve kötü yanlarıyla tam 40 yılı bulan sektördeki kişisel yolculuğum sırasında, kim bilir kendi kendime kaç kez sormuşumdur.

Savaşlar, kalkışmalar ve terörle iç içe geçen bu 40 yıllık serüvende, ihtimalleri gerçekçi yöntemlerle hesaplayan bir disiplinden gelen arkadaşlarımızla birlikte, yaptığımız çok az varsayımda yanıldık. Umarım bizim kuşaktan eli kalem tutanlar, bu ilginç dönemi yazmakta daha fazla gecikmezler.

Ancak Orta Doğuda ya da iktidarın -utangaç bir sesle- dile getirdiği Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki ülkelerde, yaşanan Sosyo-politik gelişmelerin, gelecekteki boyutlarını kestirmenin çok güç olduğunu ifade etmeliyim.

Tunus ve Mısır'da yaşanan olayların ardından, her iki ülkenin bizimle sıkı bir rekabet içinde oldukları gerçeğinden hareketle, siyasal gerginlik nedeniyle kaybedecekleri potansiyelin bir bölümünün, Türkiye'ye yönelik talep yaratacağını öne sürmüştük.

Aslında bu gerçekçi bir tahmindi.

Hiç kuşkusuz başkalarının çektikleri acılardan beslenmeyi uman fırsatçılığı değil, gerçekçi davranmayı, başka bir ifadeyle; olabilecekler karşısında önceden önlem almaya dönük bir önermeydi.

Türkiye'nin 80'li yılların sonlarında Yugoslavya'da ortaya çıkan durumun ardından, B.Avrupa'dan sağladığına benzeyen, beklenmedik bir taleple karşılaşabileceğine dikkat çekiyordu.

Üstelik kimilerinin söylediği gibi; şu anda AB ülkelerinde gerçekleşen satışların yönü, İspanya ağırlıklı olarak daha yüksek fiyat uygulanan bölgelere kaysa bile, Türkiye'nin son yıllarda belirli bir eksene oturan kendi müşteri profiline bu sezonda önceki yıla oranla, daha fazla satış yapma potansiyelini hâlâ koruduğuna da inanıyoruz.

Ancak dikkate alınması gereken önemli bir nokta; yakın çevremizdeki olayların tırmanarak, yaygınlaşması tehlikesidir. Bu kez tahmin yürütenlerin de, sektöre yön verenlerin de, işlerinin pek kolay olmadığı ortada.

Yakın çevremizdeki ülkeleri sarsan toplumsal olaylar, 1'inci Dünya Savaşı'ndan bu yana bölgede ilk kez geniş çaplı bir siyasal, belki de büyük olasılıkla sınır değişikliklerinin yaşanabileceğinin ipuçlarını veriyor.

Eskilerin deyimiyle Mağrip' ten Maşrık'a kadar uzanan bölge ateşler içinde. Tunus ve Mısır yatıştı derken, Yemen, Bahreyn, bütün Ortadoğu siyasal bir depremin etkisinde. Bu gelişmelerin herhalde en çarpıcısı, olayların S.Arabistan'a sıçramasıyla Ortadoğu'da petrol üretiminin düşmesi olur.

Körfez ülkelerinde gözlenen halk hareketlerinin ardında, başka bir komşumuz olan İran'ı görmek isteyen bazı gözlerin, sonraki aşamada hangi yolu izleyeceklerini kestirmek güç olmasa gerektir.

Önce su yollarının, sonra petrol üretiminin tümüyle ABD ağırlıklı bir yapının denetimi altına alınmak istendiğini görmek için, keskin gözlere sahip olmaya da ihtiyaç yok.

Uzmanların 100 doları aşmasını, yeni bir ekonomik krizin başlangıcı olarak niteledikleri petrolün, bu sınırı kısa sürede aşarak, 200 dolara yükseleceği tahminleri, yeni dönemde başta turizm olmak üzere birçok sektör için tehlikeli bir dönemin işareti olarak görülmelidir.

Türkiye gibi dolaylı vergilerin çok yüksek olduğu bir ülkede, petrolde yaşanacak fiyat artışlarının enerji girdilerini arttırması, maliyetleri ne hale getirir bir düşünün.

Aşırı yükselen petrol fiyatlarının, temel pazarımız konumundaki AB ülkelerinin ekonomilerini sarsacağını, kargaşa içindeki Ortadoğu'dan turist çıkışlarını düşüreceğini, son yıllarda giderek artan İran ve bölgeden Türkiye'ye yönelik talebi azaltacağını, kestirmek için kâhin olmaya gerek var mı?

Turizm sektörüne yön verenler, bir yandan artma olasılığı bulunan talebi nasıl değerlendireceklerini düşünürken, olumsuzluk halinde yapılması gerekecekleri de şimdiden kararlaştırmalıdırlar.

Özellikle yakıt fiyatları ve doların beklenmedik ölçüde aşırı yükselmesi durumunda, genelde Avro sahası ülkelere yapılan satışlar dikkate alınarak, bir destek fonu kurulmasının hazırlıkları yapılmalıdır.

Hükümetin seçimler öncesinde sektöre bu desteği vermesi mutlaka sağlanmalıdır. Torba yasa olarak adlandırılan düzenlemede, iktidar partisinin; eski bir İngiliz Başbakanın mektupla ilettiği dostane ricasını kırmayarak, bir kalemde sildiği cezanın yarısı kadarını, turizmcilerden esirgeyeceğini doğrusu sanmıyoruz.

Kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/haber_detay.asp?haberNo=56522
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,080 Saniyede Yüklendi.



rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası