Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Mesaj icon Konu: arapca ögrenmek istiyorum önerilen program varmı o Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Konu: arapca ögrenmek istiyorum önerilen program varmı o
    Gönderim Zamanı: 13Şubat2011 Saat 20:07

s.a kardeslerim. ben arapca ögrenmek istiyorum temelim yok orjinl program bulamadım yardımcı olurmusunuz. acaba.
şimdidenn saolsun. s.a

IP
mustafa ömer
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mustafa ömer Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Şubat2011 Saat 20:38

valla hocam programların hepsini ben inceledim hepsi para için yapılmış yarm yamalak şeyler yani öğretici degiller. ha neolur biraz bilirsin tekrar için kullanabilirsin. ama onun dısında tavisye etmem program. ha alim deneyim diyorsan sen bilirsin. ama sana tavisyem hoca tutman yada kursa gitmendir.

IP
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Şubat2011 Saat 21:56

anladım.kardesim.kurs ve hoca su anda gidememde.programlarla temel atabilirmiyiz. acaba hiç temel yok. sıfırdan ögrenecegim.

IP
mustafa ömer
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mustafa ömer Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Şubat2011 Saat 22:12
valla hocam kuranı kerimi öğreten programlar var. bunlar ile arap alfabesini öğrenebilirsiniz bunlar işe yarar. ama dil öğretimi için diğer programlar biraz daha ilerleyince faydalı olur. türkçe olarak zaten nakkaş ın var o çok kötü. abdulkadir seyidoğlunun bir programı var o fena değil. birde tell me more var oda ingilizce tabanlı. cemaleddin kaplan ın medrese arapcası dersleri var sesli goruntulu bence o daha iyi bilmiyorum istedikten sonra olur ama bir yardım bence alınmalı takdir siizn

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Şubat2011 Saat 09:10
Orjinalini yazan: mustafa38

s.a kardeslerim. ben arapca ögrenmek istiyorum temelim yok orjinl program bulamadım yardımcı olurmusunuz. acaba.
şimdidenn saolsun. s.a

a.s. Arapça'yı öğrenmekteki hedefiniz nedir? Ona göre bir  başlangıç yapmak lazım.
www.onlinearabic.net anasayfasında "Arapça İlk Adım" bölümü var. Oraya girin. Soldaki menülerde "Başlangıç dersleri" diye bir link göreceksiniz. Burada 12 ad. ders var. Ücretsiz olarak bu bölümleri çalışabilirsiniz.

MustafaÖmer arkadaş haklı, arapça eğitim setleri Türkiye'de henüz elle tutulur bir başarı elde edemedi. Zaman içinde inşaallah daha profesyonel çalışmalar yapılır. Ama illa eğitim seti almak istiyorum derseniz nispeten nakkaşın eğitim seti mustafa kardeşin diğer  saydıklarına göre "başlangıç seviyesi" için daha kolay ve anlaşılırdır.

Düzenleyen ibotea - 15Şubat2011 Saat 09:13

IP
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2011 Saat 21:44
mustafa kardesim bilgiler için cok saol.kuran dilinde kilimeleri biliyorum.onda sorunum yok ama. işte arapca konusma sekli kullanımı yazımı için bilgisisizim.yinede bilgilerin yardımların için tesekkürler. inş sonuc alırım.

IP
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2011 Saat 21:46
a.s ibotea . ben ögrenmek konusmak için istiyorum. kuran biliyorum ve kuranın anlamını okurken bilmek istiyorum.en cok ondan dolayı birde yeni bir dil için ögrenmek istiyorum. yazdıgım gibi arap harfleri hakkın bilgim var ama gerisi bilmiyorum . yinede yardımlarınız için cok saol. inş faydalı olur.

IP
hafifulhaz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hafifulhaz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Mart2011 Saat 22:43
Kesinlikle "rosetta stone" 3. yada 4. versiyonunu öneriyorum. Pimsleur aksanlı öğretiyor, fushayı öğretmediği için önermiyorum. Ancak ek olarak bir türkçe anlatımlı kitap alırsanız iyi olur ... Fono gibi .. Önce oradan giriş konularını çalışırsınız yada rosettadan ilerledikçe arada bir bakarsınız. rosetta nın 3 level i (seviyesi var) tamamen bitirdiğinizde yaklaşık temel 1200 kelimeyi-kalıbı öğrenmiş olursunuz .. Ve çoğu akılda kamış olur .. Ben günde 5 saate yakın çalıştım bir ay bitmeden temel 1200-1300 kelimey ezberlemiştim ... 1 yıl ara vermeme rağmen 700 civarı aklımdaydı. Çalışmaya tekrar başladım başlamamın ilk haftasında bir arapla girdiğim temel basit diyalogda hiç zorlanmamıştım ... vs

IP
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Mart2011 Saat 10:56
saol kardesim. msj ve ilgin için. birde biz deneyelim. inş olur

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Mart2011 Saat 21:47
Güvenle Başvurabilceğiniz Arapça eserler ;

-Fono , Arapça ilk adım
-cantaş yayınları , Modern Arapça serisi
-Elif Yayınları , Arapça seçme Hikayeler (Musa Yıldız)
-Elif yayınlarından çıkan diğer eserler
-Kalem yayınlarından ki bu eser pratik konuşma aşamasında çok iyi bir eser. tamamen mısırda arapça bilmeyenlere yönelik kurslarda yapılan eğitimlerden alınmış konuşmalar içermektedir. ARAPÇA GÜNCEL KONUŞMALAR.
-Azim Arapça eğitim seti
-cantaşın Hikayeleri Seri
-Gene cantaşın Arabiyat'ül-lilhaya , Kavaidi Arabiyeti müyessera , kıraat'il müyessera
-Mehmet Maksudoğlu hocamızın kitaplarına başvurabilirsiniz. (Arapça Öğreten kitap gibi)
(Şimdilik bunlar aklıma geliyor bu eserler arap okullarının arapça eğitiminde kullandığı metotlar ve hikaylerden hazırlandığı için iyidir. Muhakkak gene iyi eserler vardır ama ben bunlara ulaşabildim amacım reklam değildir diğer değerli hocalarımızında güzel eserleri vardır muhakkak ben bunlara ulaştım şu ana dek.)
- Tabii gene onlinearabic.com yani bu sitenin Arap hocalardan Arapça Derslerini alabilrisiniz 6 aylık
-gene bu sitede Musa Yıldız Hocamızın hikaye çözümlemeleri ilerlemenize büyük katkı sağlar.
-AÖFüde alabilirsiniz bu size kalmış ama diğerleri büyük fayda sağlar(Kuran - Hadis için yardımı dokunur)
-Suriye lehçesi dersleride Arapça Öğrenme amaçınız doğrultusunda değerlendireceğiniz birşey alıp almamak kullanım amaçına bağlı. Suriyede bulunacaksanız öğrenmekte fayda var ama genede FASİH arapçayı konuşmanızı tavsiye ederim lehçe anlayın fasih konuşun.
suudi arabistanda bulunacaksanız suriye lehçesine ihtiyacınız olmayacaktır.

birde ingilizceniz varsa diye söylüyorum medine islam üniversitesinin 4 kitaplık bir arapça öğrenme serisi vardır egzersiz kitapları tamamen arapça olup KEY adlı inglizce açıklamalı yardımcı kitapları vardır. Arapça inglizce grammeriyle büyük benzerlikler göstermektedir.

bu aşamaları takip ederek sıkı çalışırsanız ilerlersiniz. Emsile bina maksud avamil izzi elinizin altında bulunmasında fayda vardır. Arap grammerini bir tabloda özet olarak görmek beyin jimlastiği acısından iyi olacağı kanaatindeyim

Bu arada Kuran-ı Kerimi anlamak için farklı bir eğitimden geçmek gerekiyor benim bu saydıklarım hep konuşulan arapça üzerine idi. Peki ne fark var derseniz onuda şöyle söyliyeyim. Kuran arap edebiyatının tüm unsurlarını barındıran muhşetem bir edebi eserdir aynı zamanda. Az kelime ile çok şey anlatma yani İCAZ sanatı vardır. bazı kelimeler mecaz kullanılmıştır. Bazı kelimeler dönemin kabilesine hitap eden kelime ile anlatılmaya çalışınılmıştır çok olmasada böyle kelimeler var. Bu mecaza örnek olarak ACİLE kelimesi var mesela Modern arapçada sizinde tahmin edeceğiniz üzere ACİL , ACİL OLDU manalarını gelmektedir ama kuranı kerimde dünya hayatının çabuk geçtiği mecazıyla bu kelimenin manası kuranda DÜNYA kelimesidir. Gene dünya kelimeside geçmektedir. bu gibi örnekleride göz önünde bulundurun. modern arapçayı öğrenerek Kuranı kerimi hiçmi anlamam derseniz cevap hayır elbette anlarsınız ama manası çok acık olan ayetleri anlarsınız genede çok fazla yorum üretmenizi tavsiye etmem çünkü icaz , mecaz ve bunun gibi edebi sanatlar kullanılmış birçok ayet var gerçekten iyi derecede anlamak için Sebeb-i Nuzul dediğimiz ayetin geliş nedenlerini bilmeden kuran arapçasını modern arapçayla tercüme edemeyiz.

bu bilgileride göz önünde bulundurarak arapça öğreniminize yön verebilirsiniz.

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Mart2011 Saat 22:03
ve ilaveten musatfa38 kardeşim Harflerin mahreçlerine iyi çalışmalısın bu yüzden arkadaşlar bir hocadan ders alsan iyi olur diyorlar. Mahreçten kastım harflerin seslerini gayet iyi anlamalısın boğaz harfleri , Dudak harfleri , Peltek sesli harfler , Kalın ve ince sesli harfler , Sad ve Dad harfleri gibi bu seslere sıkı çalışmalısın doğru çıkarıp çıkarmadığını anlayabilmek içinde bir bilenin seni dinlemesi ve mahreçleri öğretmesi gerekir

IP
zehra_34
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zehra_34 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Nisan2011 Saat 02:16
mustafa kardesim sinan yılmaz hocanın arapca eğitim setleri kursları var.ezbercik yaptırmıyorlar.hafızayı eğitiyorlar.tavsiye ederim.bir cok işinde yardımcı olur sana..lisan arapcasını bu şekilde fazla caba harcamadan öğrenebilirsin..tabi mahraclarda cok önemli..

Düzenleyen zehra_34 - 06Nisan2011 Saat 02:17

IP
tebessum
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tebessum Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Nisan2011 Saat 13:15
Merhaba  ben şu an Necla yasdımanın Adım Adım Kur-an Dili adlı kitabından çalışıyorum,Necla Hanım dost tvde program yapıyor ilgilenirseniz...

IP
mustafa38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mustafa38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Nisan2011 Saat 11:28
arkaaslar yardımlarınız için cok tesekkür edüyorum. ama maddiyat biraz  sıkıntılı oldugun için alamıyorum. seti felan. program tavsiyeniz varmı ?

IP
al-Filistin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı al-Filistin Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Mayıs2011 Saat 04:17
عقبال ما أتعلم اللغة التركية يارب

IP
bivefa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı bivefa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2011 Saat 16:37
Arapça konuşulan bir ülkede konuşulanlara türk kalınca bende öğrenme gereği duydum sayfayı buldum. Hazırlayanlardan Allah razı olsun

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.