Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: Günlük konuşma ile .....(soru) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
yesimislam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı yesimislam Cevapla bullet Konu: Günlük konuşma ile .....(soru)
    Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 07:54

Günlük konuşma ile öğrendiğimiz tecvidli Kur'an aynı değil mi ?

Neden orada harflerin gelişin e göre okuma fark ediyor anlayamıyorum .

Mesele cezimli nun dan sonra vav ye ....vb gelirse nun sesini kaldırıp okuyoruz .

BUnun benzeri bizim dilimizde hangi konuya girior
Harf yumuşaması felan mı kitap kitabı oluyor p harfi b e dönüşüyor bunun gibi birşey mi ?

Açık anlayacağımız bir diile biri cevaplar mı Lütfen

Düzenleyen yesimislam - 03Nisan2007 Saat 07:59

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 08:48

kardeş forumda daha önceden cevaplanmış bir konudan alıntı olarak buraya kısaca atayım:
-----------------------------------------------------------------------
Arapça'da harekeler çok önemlidir. Zira harekeler kelimenin cümle içerisinden aldıkları görevi temsil ederler. Arapçada bir kelimenin özne mi yoksa nesne mi olduğunu harekesinden (yani okunuşundan) anlarız. Şöyle örnek vereyim:

جَاءَ زَيدٌ cümlesinde (Zeyd geldi) "Zeyd" kelimesi öznedir. (gelen kim: Zeyd) Bu nedenle ötre ile harekelenmiştir.

رَاي مُحَمدٌ زَيدًا cümlesinde ise (Muhammed Zeyd'i gördü) Zeyd kelimesi nesnedir, Muhammed kelimesi öznedir. Bu nedenle Muhammed kelimesi ötre ile harekelenirken Zeyd kelimesi bu sefer fetha ile harekelenmiştir. En genel hatlarıyla diyebiliriz ki, Arapça'da nesne konumunda olan kelimelerin son harfinin harekesi fetha ile harekelenir.

Bu sadece minik bir örnekti. Harekeleri bu gözle değerlendirirsen sanırım daha ciddiyetle çalışırsın.
----------------------------------------------------------

Bilende O Bildirende
IP
yesimislam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yesimislam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 12:51
harekelerinin önemimi tabii biliyorum da ben derdimi anlatamamışım sanırım fark neden dedim ?

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 13:54
Merhaba yesimislam, aramıza hoşgeldin
asıl olan tecvitsiz okunuştur. Tecviti şöyle algılamakta yarar var. Bizler Türkçe'de de aslında tecvit uyguluyoruz. Örneğin "yarın sabah erkenden  kitapçıya gideceğim" cümlesini böyle yazmamıza rağmen okurken şöyle okuyoruz "yarın sabah erkenden kitapçıya gidicem"  fiildeki okunuş farkını farkettmişsindir. Aslında yazılışı "gideceğim" şeklinde idi ancak hiçbirimiz günlük konuşmamızda bunu kullanmayız "gidicem" deriz. Veya "ağabey" kelimesi de öyledir. Ali ağabey gelmiş diye yazılır ama okurken veya konuşurken Ali abi gelmiş deriz.
Kur'andan örnek verelim.. İhlas suresinde "velem yeküllehu küfüven ehad" diye okuruz. Halbuki metinde şöyle geçer "velem yekün lehu küfüven ehad" burada "yekün" kelimesinin nun harfindeki cezm işareti yutulup direk kendisinden sonra gelen "lehu" kelimesinin lam harfine bağlanır. Zira bu şekilde okumak daha kolaydır. Tecvid işte bu işe yarıyor. Bence buna çok takılma sonuçta bu sadece bir okuma alternatifi. Arap grameri baz alındığında tecvid çok kıyıda köşede kalan bir bilgi.

Düzenleyen ibotea - 03Nisan2007 Saat 13:55

IP
yesimislam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yesimislam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 13:58
Orjinalini yazan: ibotea

Merhaba yesimislam, aramıza hoşgeldin

sag ol yoo su an dikkatimi cekti sadece sormak istedim tesekkür ederim cevap verdiğin için O zaman tecvid öğretmeye gerek yok zaten zorlanıyorlar bayanlar :D

Arapçaya yeni öğremeye başladım inş devam edeceğim piyasada hangi kitabı almamı önerirsin kardeşim 0 dan başlayanlar için diye düşünerek bir tavsiye var mı verebileceğin ?

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 14:03
Kur'an okuma ilmiyle (kıraat) ilgilenmeyeceksen çok da şart değil bence. Ama sakın yanlış anlaşılmasın elbette Kur'an okunurken harfler mutlaka doğru telaffuz edilmeli.

Kitap konusunda sana nakkaş eğitim setini tavsiye edebilirim. Sıfırdan başlayıp belli bir noktaya kadar seni getirecektir. VCD desteği ile hazırlanmış bir set. Zaten bizim www.arapcayayinlar.net sitesinde de tanıtımı yapılıyor.
linki şu şekilde:

iyi çalışmalar diliyorum.

IP
yesimislam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yesimislam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2007 Saat 14:04
sag ol kardes bakacağım inş 

IP
Nour
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Nour Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Nisan2007 Saat 23:25
Kur'an tecvidsiz okunabilir mi? İstesem Arapça bir metin okur gibi, Kur'an-ı Kerimi okuyabilir miyim? Ya da tecvid biliyorum, güzel de okuyorum diye Arapça bir metni de Kur'an okur gibi tecvidli  okuyabilir miyim? Okursam beni dinleyen bir Arap "صدق الله العظيم" der mi?

IP
yesimislam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yesimislam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Nisan2007 Saat 07:54
Sadakallahül Azim Allah en iyi bilen demektir Kur'an ın sonunda Alah 'ın sözleri oldugu için öyle diyoruz

diğer arkadaşların fikrine de bak istersen.

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Nisan2007 Saat 09:54
Merhaba arkadaşlar,
birincisi, kuranı tecvitsiz okuyabilirsiniz. Anlamını anlamak için bu yapılabilir. Ancak sünnet olan tecvitle okumaktır. Ayrıca tecvitle okumak ile makamlı okumayı karıştırmayalım. Kuranı düz bir metin gibi makamsız okurken tecvit uygulayabilirsiniz, tecvit harflerin bir usule göre bitiştirilerek okunması demektir, makam ise bir melodiye uygun olarak okunması demektir. Sanırım bu ikisi karıştırılıyor.
ikincisi, sadakalallahu'l aziym ibaresi Azim olan Allah doğru söyledi demektir. Bu bir teslimiyet ifadesidir. Kuran okunduktan sonra "evet tasdik ediyoruz, zira Allah yanlış birşey söylemez" manasında söylenir. Bu durumda okuduğunuz kuranı ister tecvitle okuyun, ister tecvitsiz okuyun, ister makamla okuyun ister makamsız okuyun sonuç değişmez  Burada tek değişen şey karşınızdakinin sizin okuduğunuzu anlayıp anlamaması.. Zira şimdi ben sokaktan iki kişi alsam gelsem ve kelile dimne hikayesini kuran okur gibi makamla okusam bu insancağızlar elbette sonunda sadakallahül azim derler çünkü arapça bilmiyorlar ve kuranı tanımıyorlar  Kuran namına yapabildikleri tek ayırım sürekli işitegeldikleri kurana has o okunuş melodisinden başka bir şey değil. İşte bunun içindir ki sizler tecvitli tecvitsiz meselesinden sıyrılıp bir an önce Arapça öğrenmeye bakmalısınız
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

IP
Nour
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Nour Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Nisan2007 Saat 18:23
      Tecvitin dilimize uyarlama örnekleri (gideceğim - gitcem; ağabey - abi)  güzel ve açıklayıcı örneklendirmelerdi ama bildiğim kadarıyla okuma maksadıyla Kuran okuyorsanız ve tecvid de biliyorsanız yapmalısınız ama Arapça metinlerde tecvidli okuma diye bişey görmedim. Min + ma yı mimma okumak gibi örneklerde artık yazıya yerleşmiş örnekler. Tecvid tamamen kıraata ait bir ilimdir, Arapça yla ilgili bir ilim değildir diye düşünüyorum. Bunun içindir ki,değil sokaktan alıp geldiğiniz iki Türk ; tahsili olmayan ve fusha konuşmayan iki Arap olsun, Kelile ve Dimne yi tecvidle ve makamla okursanız onlarda Kur an okuduğunuzu zannedeceklerdir. Yanılıyor muyum?

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Nisan2007 Saat 00:52
Aynı şeyleri söylüyoruz
Bol arapçalı günler ..

IP
betullal
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı betullal Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Nisan2007 Saat 19:06

kuranı tecvidli okumak sünnet değil vaciptir!!! tecvit kitabına bakabilirsiniz tecvidsiz okunduğunda manann değiştiğini sekte konusunda açık bir şekilde görebilirsiniz........

IP
natuvan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı natuvan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Nisan2007 Saat 19:46

ewet tecvid burada basite alınıyo gibi geldi sanki bana- konusmalara bakılırsa-ewet kuran ilmiyle arabcayı belli bi yerde ayırmamız lazım...kuran lafzıyla ibadet yapılan muciz bir kelamdır.arabcayla anlamını ogreniriz ewet dogrudur...sarih ayet ve hadisler kuranın tecvidle okunmasını emreder...ibadet etmemiz icin kuran okumasını ogrenmemiz şart fakat arabca ogrenmemiz şart değil...o yuzden arab dilini mukayese edeceksek kuranı anlamada arac olarak bakalım amac yapmayalım...kuran  lafz ,mana ve kıraat ilmiyle ilimler icerisinde mumtaz bir yere sahiptir..........hepimiz arabcayı seviyoruz sonucta.........مع السلام 

IP
betullal
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı betullal Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Nisan2007 Saat 18:56
yalnız arapça bilmek müslümanların üzerine farzı kifayedir
yani bazılarınn bilmesiyle diğerlerinin üzerinden kalkar
çünki islamla alakalı olan 'fıkıh ,hadis vs.' arapçadır

IP
lazetti
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı lazetti Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Mayıs2007 Saat 00:47

arkadaşım arapça öğrenmeye farzı kifaye diyosunuz bu konuyu biraz daha açar mısınız? Bunun ibadetin arapça yapılmasıyla da alakası var heralde aslında bu soru sadece size deil bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz ben cahili aydınlatmış olursunuz

IP
betullal
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı betullal Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Mayıs2007 Saat 23:07
s.a
kusuruma bakmayın biraz gecikmeli olarak cevap veriyorum

islamda farzlar; farzı ayın ve farzı kifaye olmak üzere ikiye ayrılır 
farzı kifayeler farzı ayınlarda olduğu gibi fert fert her Müslümana farz değildir. Bu tür farzlarda önemli olan farzın yerine getirilmiş olmasıdır. Farzı kifayeleri yerine getirenlerin sayısının azlığı veya çokluğu önemli değildir. cenaze namazı kılmak vs.... farzı kifayedir
arapçanın farzı kifaye olmasının sebebi
islam dinindeki emirlerin ve yasakların ve bunların menşei olan kuranı kerimin arapça olmasıdır
sonuçta müslüman olarak bu emir ve yasaklardan sorumluyuz
kimse arapça bilmese bizim bunları öğrenmemiz mümkün olmayacağından emirleride yerine getiremezdik ki <böyle bişeyi düşünmek bile istemeyiz>
kısacası mevlanın emirlerini ve ibadetlerin nasıl yapılacağını bilmek ve yerine getirebilmek için herkes olmasada birilerinin arapça bilmesi şarttır
ibadetlerin arapça yapılmasından kastın namazdaki surelerse bunların
manasını bilmemiz şart diildir
allahu alem

yardımcı olabilmişimdir inş..............

Düzenleyen betullal - 31Mayıs2007 Saat 23:08

IP
lazetti
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı lazetti Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Haziran2007 Saat 17:30
arkadasim tesekkur ederim ben turkce ibadet derken namazda surelerin anlaminin soylenmesini kastetmistim belki de bu konunun tartisilacagi platform burasi deildir ama yine de tesekkur ederim

IP
betullal
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı betullal Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2007 Saat 22:28

birşey diil

konuyu elimden geldiği kadar dağıtmadan açtım son olarakta eğer ibadetden kastın surelerse hayır bu deil dedim çünkü okuduğumuz surelerin türkçesini bilmemiz şart diil
bilmiyorum burda anlaşılmayan ne var
zaten burda tartışma söz konusu diil söz konusu olan bilgi alışverişi
anlşılmayan birşey varsa elbette sorabilirsin
ama ben sana yazıyı baştan okumanı tavsiye ederim

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2007 Saat 12:27
Merhaba arkadaşlar
bilgi alışverişiniz için teşekkür ediyorum sizlere. Fakat konu gittikçe Arapça eğitim sahasının dışına taşıp başka sahalara kaymaya başladı. İsterseniz bu tür tartışmalara başka platformlarda devam edebilirsiniz. Ancak Arapça eğitim konusunda faydasına inandığınız her hususu tartışmakta rahat olabilirsiniz.  Anlayışınız için teşekkür ediyorum.

Çalışmalarınızda başarılar...

IP
iznikli216
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı iznikli216 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 14:54
Kuran-ı Kerim.

Düzenleyen iznikli216 - 08Nisan2013 Saat 11:19

Kişi Sevmediğine İtaat Edemez!
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 17:03
Merhaba iznikli216 aramıza hoşgeldin
aslında konumuz tecvit değil, konumuz Arapça eğitimi ama bir şekilde konu Arapça olunca ister istemez orasından burasından başka konulara kayıyoruz.

Tecvitle uğraşan, tecvit ilmine gönül veren bunun için çaba sarfeden tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Bu ilmi de bu ilmin sahiplerini de asla ve kat'a küçümsemeyiz. Ancak benim dikkat çekmek istediğim konu şu idi. Maalesef halkımız ilmin yüzeyinde kalıyor, bazı görüntülere takılıp kaldığımız için işin aslına eremiyoruz bir türlü. Bir kişi Kur'anı muhteşem bir tecvitle okusa ama bir harfini bile anlamasa sizce bu hoş bir durum mudur? O yüzden ben Arapça öğrenen arkadaşlara tavsiyede bulundum ve dedim ki, şimdi tecvitle uğraşmayın, ileride Arapçanız mükemmel olur, Kur'anı mükemmelen tertil etmek istersiniz ha ozaman oturun tecvit öğrenin. Fakat Arapça bilgisi yokken anlamadığınız bir metni düzgün okumaya çalışmakta ben fayda görmüyorum. Sevabı Allah katındadır ve o oldukça cömerttir. Elbette bu ilimle uğraşanlara karşılığını verecektir. Fakat bir önem sırası oluşturursak zihnimizde bence tecvit Arapça öğrenmekten sonra gelecek bir uğraş sahasıdır.

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum.

Düzenleyen ibotea - 11Haziran2007 Saat 17:03

IP
iznikli216
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı iznikli216 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 17:13
Silinmiştir.

Düzenleyen iznikli216 - 08Nisan2013 Saat 11:20

IP
iznikli216
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı iznikli216 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 17:24
S.aleyküm.

Düzenleyen iznikli216 - 08Nisan2013 Saat 11:20

IP
annem
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 74

Alıntı annem Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 01:51
Orjinalini yazan: iznikli216

Ama bence tecvid ilmi önce gelir neden dersen zaten kuranı öğrenmek farzdır fakat manasını yani arapça ilmini öğrenmek farz değildir. Tecvid öğrenmek farzdır her müslümanın kuran-ı kerimin yanında onuda öğrenmek zorundadır zaten fazla vakit amlaz tabii detayına inmeye kalkarsan kıraat ilmi falan o çok uzun sürebilir. Neyse önce güzelce onu okumak sonra onun manasını anlamak daha iyidir. Kişi düzgün okuyamadığı bir şeyin manasını nasıl anlasınki. Arapçayıda sonra öğrenebilir. Önce okuması....
 diye düşünüyorum kendi bildiğim ilme dayanarak yazdım...

Pardon hangi ayete tecvidi Rabbimiz emrediyor.Sahabe Kuranı tecvidlemi okudu  Kuran yaşanmak için inmiştir Neyse konumuz arapça.Lakin önüne gelen şu farzdır şu sünnettir gibi bilip bilmeden ahkam kesmesin.Arapçayı Dinimin dili olduğu için öğreniyorum ve çok seviyorum.

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 09:22
Tekrar merhaba iznikli216 kardeşim  Tecvit meselesinin yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Yazımda da belirttiğim gibi tecvit ilmi yani Kur'anı belli kıraat kurallarına göre okuma ilmi değersiz bir ilim değildir. Ancak şunu farkettim, tecvit deyince farklı farklı şeyler anlıyoruz sanırım. Önce bunu bir halletmek lazım. Ben tecvit denince şunu anlıyorum. Kur'an-ı Kerim'de harflerin okunuş sitilleriyle alakalı bir ilimdir. Örneğin elif nerede 4 elif miktarı uzatılır, nerede 2 elif miktarı uzatılır gibi. Veya nunla biten kelimeden sonra gelen kelime lam ile başlıyorsa bu kelimeye birleştirilerek okunması gibi. Şimdi bunu böyle anlıyorsak eğer karşılıklı ilerleyebiliriz. Ben diyorum ki bir kelimenin içinde geçen elif harfini 4 elif miktarı okumamla 2 elif miktarı okumam arasında Arapça anlamı açısından bir fark yoktur. Yani ben onu 2 elif miktarı okuyunca farklı bir anlama gelmiyor. Yoksa kastettiğim harfleri yalan yanlış okumak değil elbette. Ayn harfi hı harfi mahreçlerine uygun olarak telaffuz edilmeli bu zaten tecvit değildir ki... Bu açıdan bakarsak sanırım anlaşabileceğiz  Ama sonuçta takdir sizindir elbet. Benim için tecvit daha önemli, hangi elifi kaç elif miktarı uzatacağımı nerede duraklayacağımı nerede "m" sesini uzatacağımı bilmek daha önemli diyorsanız bu kararınıza saygım var. Fakat ben olsam önce Arapçayı öğrenir, harflerin telaffuzunu düzgünce yapar sonra hangi elifi kaç elif miktarı uzatmam gerektiğini öğrenirdim. Her halukarda Yüce Rabbim emeklerinizin karşılığını kat kat versin, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

saygı ve sevgilerimle...

IP
iznikli216
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı iznikli216 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 11:38
S.A.

Düzenleyen iznikli216 - 08Nisan2013 Saat 11:21

IP
iznikli216
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı iznikli216 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 11:42
S.A.

Düzenleyen iznikli216 - 08Nisan2013 Saat 11:21

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 12:38
Merhaba iznikli216 verdiğin örnek anlam farkını anlatmıyor, okunuş farkını anlatıyor. el-hayaü kelimesi ile el-hayaaaaaü kelimesinin anlamı aynıdır. Okunuş farkı vardır. Ben bunu söylemek istemiştim. Benim için anlam önemli, okunuşun uzatılması veya kısaltılması değil. Ama okunuşlarda med size göre daha önemli olabilir. Dediğim gibi saygım var, bu sizin kararınız.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide