Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
الأخبار العربية - Arapça Haberler
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netابواب المراسلة العربية ARAPÇA YAZIŞMA GRUPLARIالأخبار العربية - Arapça Haberler
Mesaj icon Konu: İran-Türkiye-Suriye Doğal Gaz Hattı Uygulamaları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 06Mayıs2010
Konum: Rize
Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Konu: İran-Türkiye-Suriye Doğal Gaz Hattı Uygulamaları
    Gönderim Zamanı: 19Ocak2011 Saat 10:29İran-Türkiye-Suriye Doğal Gaz Hattı Uygulamaları Hızlandırılıyor

İran-Türkiye-Suriye Doğal Gaz Hattı Uygulamaları Hızlandırılıyor

 

ŞAM – Petrol ve Madeni Zenginlikler Bakanı Sufyan Allavi dün İran Petrol Bakanı Mesud Mir Kazımi ile petrol ve doğal gazla ilgili iki devletin ortak uygulayacağı projeleri inceledi.

 

İran’la işbirliğinin petrolle sembolize olduğunu söyleyen Allavi; bu işbirliğinin İran’dan Suriye’ye doğal gaz aktarmak için bir mutabakat zaptı imzalanmasıyla başladığını belirterek ardından bu zabıtla ilgili temel ilkelerin belirlendiğini ve İran’dan Türkiye üzerinden Suriye’ye taşınması noktasında anlaştıklarını ifade etti.

 

İran’dan Türkiye üzerinden Halep’e gelecek doğal gaz hattının uygulamaları ile ilgili icraatların hızlandırıldığını dile getiren Allavi; İran’ın ayrıca Irak üzerinden bir hat döşeyerek Suriye’ye doğal gaz taşımayı ardından da bu hattı Arap doğal gaz hattına bağlama şeklindeki önerisinin tartışıldığını beyan etti.

 

İran’ın araştırma ve çalışmalarını sürdürdüğü İran-Irak –Suriye doğal gaz hattıyla büyük miktarda doğal gaz aktarma imkanı bulunduğunu belirten Allavi; İran’la işbirliğinin petrol arıtma konusunda yoğunlaştığını vurgulayarak Suriye-İran-Venezüella işbirliğinde bir petrol arıtma rafineri projesi uygulandığını sözlerine ekledi.

 

Öte yandan İran Petrol Bakanı Kazımi; iki ülke arasında petrol ve doğal gaz alanlarında ortak uygulanan projelerin sabit işbirliği projeleri olduğuna değinerek iki ülke ve halkın çıkarları doğrultusunda bu işbirliğinin pekiştirilmesi olanaklarına işaret etti.

 

Bilindiği gibi İran dünyadaki doğal gaz rezervlerinin %16’sına sahip ve bu alanda dünyada ikinci sırayı alıyor.

 

Toplantıya Petrol ve Madeni Zenginlikler Bakanı Yardımcıları Hüseyin Zeynep ve Abdo Hüsamettin’in yanı sıra Petrol Kurumu Genel Müdürü Ali Abbas, Petrol Yan Ürünleri Üretme, Dönüştürme ve Dağıtma Kurumu Müdürü Nurettin Mahluf, İran’ın Şam Büyükelçisi Ahmet el-Musavi ve İranlı heyet katıldı.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma


Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,201 Saniyede Yüklendi.