Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: hadis tercumelerine baslangic Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 270

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 17:52

‏إِنَّ الدَّالَّ عَلَى الْخَيْرِ كَفَاعِلِهِ

Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 16:01
selam aleykum,

AYSEKER zamanim oldumu sana cevab verecegim insaallah(ersilin irabi dahi guzel)

Simdilik terceme edilecek hadisi arz edeyim , mikatlar ile ilgili:

عن ابن عبّاسٍ رضي الله عنهُما "أنَّ النّبيَّ صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم وقّتَ لأهْل المدينة ذا الحُلَيْفة، ولأهل الشام الجُحْفة، ولأهل نجد قرْن المنازل، ولأهْل اليمن يَلَمْلَم؛ هُنَّ لَهُم ولمن أَتى عَلَيْهن مِنْ غَيْرهِنَّ ممنْ أَراد الحجَّ والعُمْرة، ومنْ كان دون ذلك فمن حيث أَنْشأَ حتى أَهْلُ مكة من مكة" مُتَّفقٌ عليه

Kisa kisa birkac sorum olacak:
Mikatlar kacdir? 
 وقّتَ ne demektir
ومنْ كان دون ذلك  burada دون ne mana ifade eder?
حتى أَهْلُ مكة من مكة burada حتى ne olur?

Sevaplari bizlere
Vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 15Kasım2006 Saat 17:04

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 18:15
Mazlumun bedduâsından sakınınız. Zîra bir kıvılcım sür'atiyle semâya icabete yükselir."

Fâcir de olsa mazlûmun duâsı makbûldür." (11)

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 390

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 21:43
Teşekkür ederim,Ersil'in irabı tabi güzel,belirttim zaten ben o kadar derin değilim.Kafama takılan bir yer vardı onuda tam sonuca varamadım.Bir gün anlarım inşallah.Siz de sağolun..Yeni hadise başlıyım,biraz da hac rehberinden mikatları okudum.

İbn-i Abbas r.a.'dan rivayetle:Nebi s.a.vs.  Medine halkı için Zul-Huleyfe'yi,Şam halkı için Cuhfe'yi,Necid halkı için Karnul menazil'i,Yemen halkı için Yelemleme'yi mikat yeri olarak belirledi;Bunlar(bu yerler) Hac ve umre isteyen kimselerden bu yerlere, bu yerlerin dışından gelen kimselerin de (mikat yeridir).Ve her kim bunun(bu yerlerin,bu sınırların)altında olursa bulunduğu yerden(ihrama girer.)Nihayet Mekkeliler ise Mekke'den (ihrama girer.)

Son cümle biraz karışık oldu tam toparlayamadım yanlış ta olabilir.حتّى'yı bir önceki cümleyle bağlayamadığım için "nihayet,son olarak" manasında kullandım.
Hac rehberinden araştırdığıma göre mikatlar beştir.
Yukardaki hadiste de Mekke haricinde ihrama girilecek dört mikat yerinden bahsediliyor.Ayrıyeten Irak yönünden gelenler için Zat-ı ırk yeri de belirtilmiş rehberde.Mekke harici beş mikat yeri oluyor böylelikle.

Mikatlar ihrama girme sınırlarıdır,hac veya umre yapacakların ihramsız geçmemeleri gereken noktalardır. وقّت sözlük manası "vakit belirlemek" olduğu halde burada "mikat yeri belirlemek" manasındadır.Mikatlar Harem bölgesine doğru belli uzaklıkta olan belirli sınır yerleridir.Bu yüzden دون kelimesini "-in altında,-den az" manasıyla düşündüm.Yani bu sınırların altında olanlar,Mekke'ye bu sınırlardan daha yakın olanlar bulundukları yerden girebilirler.Mesela Cuhfe bölgesi Şam tarafından Mekke'ye gelenlerin mikatıdır.Aynı zamanda Türkiye 'den gidenler içinde mikat yeridir.Bu mikat sınırı Mekke'ye yaklaşık 187 kilometredir.دون ذلك yani bu sınırın altında olan mesela Harem bölgesine uzaklığı 100.kilometrede bulunan biri bulunduğu yerden ihrama girer.Harem bölgesiyle mikat sınırı içindeki yerlere de "Hıll" denilmiş.
Cuhfe bölgesine 187 kilometrenin ötesinden gelen ise 187. kilometrede ihramlı olması şarttır.
Mekke'liler ile Harem bölgesinde bulunanlar ise hac için "Harem bölgesinde",umre için ise Harem bölgesi dışına çıkıp "Hıll"bölgesinde ihrama girerler.
Benden bu kadar tashihlerinizi beklerim.

Vesselam...

Düzenleyen ayseker - 15Kasım2006 Saat 21:44

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2006 Saat 11:22
Selam aleykum,

."Kafama takılan bir yer vardı onuda tam sonuca varamadım.Bir gün anlarım inşallah."

Istersen o yeri soyle bilirsek yardimci oluruz yok zor mesele ise zamanla arastiririz insaalah

Bu arada masaallah hadisiniz cok guzel terceme etmissiniz diyecek bir sey yok
Allahim size saglam akide , kuvvetli bir lisan versin , basiret sahibi kilsin
Ayrica aciklamalariniz icin tesekkur ederiz

وقّت zaman ve mekani belirlemek had koymak tahdid etmek demektir , burada mekan tahdidi kasittir
Nitekim Sarinin ihram icin belirlemis olan yerlerdir diye tarif olunur
 المواقيت mikatin cemisi

Burada حتّى ibtidaidir yani onceki cumle ile irtibati yoktur

Dedigin gibi mikatlar 5 dir , oteki mikat zati irk baska bir hadisde gelmistir
Ancak bu mikati belirleme Hz omerdir diyenler oldugu gibi cunki basra kufe feth olundugu zaman irak halki bir mikat isteyince Hz omer onlara zat irki tayin etti
Ancak  Rasulullahin bunu mikat olarak belirlemesi hadisleri vardir
Hz omer bu konuda hadis ona ulasmadigi halde vahyin tayin ettigine isabet etmis olabilir)ictihadi savab!!! Nitekim pek cok konuda bu tasvib hadislerde sabit olmustur
Yok oyle degil ise zaten veda haccinda bunu rasulullah tayin etti diye rivayetler var
Mesela boyle veya oyle netice degismiyor icmai ummet ile orasi mikat sayilir
Veda haccinda bunun mikat tahdid olduguna yeniden dikkati cekelim

وعَنْ عائشة رضي الله عنها "أن النّبيّ صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم وقت لأهْل العراق ذات عِرقٍ" رواه أَبو داود والنّسائي وأَصلهُ عِنْدَ مُسلم مِنْ حديث جابر إلا أنَّ راويه شكَّ في رَفْعهِ. وفي صحيح البُخاريِّ أَنَّ عُمَرَ هو الذي وَقّت ذات عِرْقٍ

nitekim baska rivayette

ورواه أبو داود والنسائي والدارقطني وغيرهم من حديث عائشة: "أنه صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم وقت لأهل العراق ذات عرق". بإسناد جيد
Demek bu konu hadislerde hem mursel ve hemde musned olarak  gelmistir
Birde  mesrik ehli icin el akik * denilen bir yerin mikat oldugu rivayet edilir ancak hadis zayif olup ulema itibar etmemistir veya hadis mensuhdur deyip mesele haledilir cunki zat-i irk veda haccinda tayin olundugu konusunda rivayettler muteaddit bu akik ise zati irke baglidir
Oyleyse Ayseker dedigin gibi mikatlar 5 tir
not
Birde mustafa zurkanin cidde mikattir demesi dahi tercih edilmez

Vesselam

Hadis*

وعند أَحمد وأَبي داودَ والتِّرمذي عن ابن عبّاس: "أَنَّ النّبيَّ صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم وقّت لأهل المشرقِ العقيق".

Düzenleyen ibnu hummam - 16Kasım2006 Saat 11:42

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2006 Saat 11:33
Selam aleykum,

Yine daha onceki hadisle bir soru , muskil , tenkid , tahlil var idi ise mesajlari bekleriz

Ben terceme edilecek hadisi arz edeyim

ــــ وعن عائشة رضي الله عنها قالت: قال رسول الله صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم: "خمسٌ من الدوابِّ كُلُّهنَّ فواسق يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ: الْعقربُ والحدَأَةُ والغُرابُ والفأرةُ والكلبُ العقور"متّفقٌ عليه

birde خمسٌ من الدوابِّ كُلُّهنَّ فواسق يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ
irabi nedir?

vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 16Kasım2006 Saat 13:35

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2006 Saat 14:10

Ben de tercümeyi arzedeyim;

Hz.Ayşe r.a'dan rivayetle,şöyle dedi:
"Hayvanlardan beşi,bunların hepsi fasıktırlar.Bunlar öldürülürler serbestlikte(halinde) ve haremde de.(bunlar):akrep,çaylak,karga,fare ve ısırgan köpektir."
irabı da yaptım ama bu seferde yapmak isteyen başka arkadaş varsa buyursun.Olmazsa ben yazarım yine.

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2006 Saat 17:41
S.a

Tercemen dogru , sadece bir nokta var
يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ
"Bunlar öldürülürler serbestlikte(halinde) ve haremde de...

Buradan kasit الحلِّ والحرَمِ sahsin helal halinde olsun , veya helal islerin kendisine yasak olmasinda -ihramli ihramsiz - olsun isin degismeyecegidir
Tabi bu hadisler hac bablarinda bulunup hac ahkamlarini aciklar
Nitekim baska rivayette bu daha aciktir
عند مسلم  وفي لفظ "ليس على المحرم في قتلهن جناح
ihramda olana caiz ise ihramda olmayana daha once -evleviyetle- musaade  olmasi gerekir bu rivayete gore -hadis sahihdir-.
Yine bu rivayet bize fikhi olarak onlari oldurmenin vacib degil mubah oldugunu tasrih ediyor

Baska bir muslimin rivayetinde الغُرابُ kelimesinin yerine الأبقع
denilmistir o da ayni cins olup karninda veya ustunde beyazlik olandir deniliyor
Baska  rivayette mesela buharide
الحية yilan zikr ediliyor , o zaman 6 olur
Ebu davudun rivayetinde ziyade olup
السبع العاديyirtici hayvanlar sayilir  , bu 7 ye ulastirir sayiyi 
Ibni huzeyme ise sayiyi dokuza ulastirip
الذئب والنمرkurt ve leopar sayar
Ancak bunun isirgan kopek kelimesinin tefsiri mahiyetinde olusunu san'ani zikr eder
Ancak saglam mursel hadislerde kurtun gectigini san'ani nakl eder
Butun bunlardan( hayvan tabirinden) mefhumu- aded anlasilmadigidir ve kasd olmadigidir
Yani hukum ancak bunlarla kayitlidir baska hayvana samil olmaz fikrine ve kaydina girmez --ki belitelim mumkun olabilirdi mefhumu muhalefet babindan
Burada onlari oldurmenin mubah olusunun sebebi veya illeti butun bu hayvanlarin zarari kuvvetli olabileceginden dolayidir, bunu ibni dakik beyan eder
Hanefiler ise  5 'lere kurt ve yilanlari sayip , bunlarin disinda hucum ve saldiriya baslayan diger hayvanlari dahil etmistir

Peki burada bir konu kaliyor , o da bunlara fisk denilmesidir
Halbuki hayvanlar gunah islemezler mukellef degiller ki
Burad fisk kullanmasina sebeb olan :
Bir kere fisk cikma demektir
ولا تأكلوا مما لم يذكر اسم الله عليه وأنه لفسقayetinde oldugu gibi
cunki haddini asmadir
 Bunlarin etleri diger helal olan hayvanlarin hukmunden cikmasindan dolayi fisk denilmistir
Veyahut bunlarda  eziyet  ve ifsad etme olunca ve kendisinden faydalanma olmayinca bu bes hayvana fevasik denilmistir

Irablari bekliyorum
vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 16Kasım2006 Saat 18:25

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2006 Saat 11:47
خمسٌ من الدوابِّ كُلُّهنَّ فواسق يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ
irabi nedir?

خمسٌ من الدّوابِّ=mübteda-خمسٌ merfu من الدوابّ cer mecrur-burdaki cer'in hükmü nedir
كلّهنّ=manevi te'kid,merfu -كلُّ(muzf.)merfu
هنّ =cem'i mükesser olan دوابّ'ye atfen zamir,fetha üzre mebni,mahallen mecrur(mzf.ilyh.)
فواسقٌ=haber,damme ile merfu-cem'i müennes meksur ism-i fail
يقتلن=müzari meçhul-naibi faili gaib cem'i müennes(كلّهنّ)
في الحلّ=mefulun fih-cer mecrur,mahallen mansub
و atıf الحرمِ matuf

**Eksik ve yanlışlarımı Ersil hocam düzeltmenizi rica ediyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleyen ayseker - 19Kasım2006 Saat 12:33

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2006 Saat 17:32
s.a.

eksik ve yanlışları ibni humam hocam düzeltir inş.bende senin gibi daha öğreniyorum

biraz zor geldi bana ama bende irabı şöyle yapmaya çalıştım:

خمسٌ=Mubteda

من الدوابِّ =car mecrur mahzuf olan sıfata mutaallık ve burda خمسٌ için temyiz.

كُلُّهنَّ فواسق =mubteda ve haber isim cümlesi olarak الدوابِّ kelimesinden hal olabilir yada خمسٌ için sıfat.(ayrıca كُلُّهنَّ tekid olup فواسق da خمسٌ için birinci haber olup يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ  ikinci haber olabilir)

يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ =Fiili muzari mechul içindeki zamir mubtedaya gidiyor.في الحلِّ والحرَمِ car mecrur yugtalna ya mutaallık mefulun fih mahallen mansub.cümlenin tamamı raf mahallinde haber.
----------------------------------------------------------------------------------------------
bana biraz karışık geldi tashihi yapılırsa mavzuyu anlarız inş.

Düzenleyen Ersil - 19Kasım2006 Saat 17:13

Bilende O Bildirende
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2006 Saat 17:43
s.a.

ayşeker kardeş...
ben daha yeni farkettim sanırım burdaki senin takıldığın nokta şurası

مسّه kelimesini sen dokunmak manasında almışsın yani terzi dokuması veya halı dokuması gibi.yani zaferandan dokunan bir giysi gibi.

ama ordaki مسّه kelimesi dokundu,değdi,temas etti manasında.yani elbiseye zaferan(safran) kokusu değdi,bulaştı.

senin anladığın manada mechul fiil oluyor (elbise dokundu) gibi.ama değmek manasında olursa mechul olmuyor (elime dokundu) gibi.

inş.karışıklık bu şekilde halledilmiş olur.

Bilende O Bildirende
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2006 Saat 18:03
Hay Allah razı olsun aynen öyle.Ben kumaş dokuması diye anladım ve bu yüzden hep kafama takıldı.Sizin de değdi temas etti manasında anladığınızı düşünmemiştim.

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 12:26
Ben za'feran ve vers'in kumaş dokumasında kullanılan ve kumaşa renk ve koku veren maddeler (bitkisel madde karışımlı iplik vs gibi)olduğunu zannettim.Bu da bu maddelerin ne olduğunu tam olarak bilmememden kaynaklandı sanırım.مسّ fiilini de "dokumak"manasında anladım hep.Şimdi taşlar yerine oturdu.Tercümeyi yanlış anlamamdan dolayı verdiğim karışıklıktan ötürü özürdilerim.
Teşekkürler Ersil hocam.

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 12:47
Tabi maşallah İbnu Hummam hocamızın tashihleri çok iyi ve faydalı oluyor.Kendisi hafta sonu pek katılamıyor,bu yüzden ben de sizin de yardımlarınızı bekliyorum Ersil Hocam.Hocamız gelene kadar ben burda yalnız kalmayayım.Aslında forumun diğer üyeleri de katılırsa çık iyi olurdu.
يا اهل المنتدى اِنْتَسِبُو من فضلك

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 14:12
sanırsam ilim öğrenmek her müslümanın üzerine farzdır diyo...

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 14:12

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 14:13

Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Büyük zorluklara dûçar olduğunuz zaman "Allah bize yeter. O ne güzel vekildir" zikr-i ce-mîlîne devam ediniz." (1)

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 15:28
Orjinalini yazan: ayseker

Tabi maşallah İbnu Hummam hocamızın tashihleri çok iyi ve faydalı oluyor.Kendisi hafta sonu pek katılamıyor,bu yüzden ben de sizin de yardımlarınızı bekliyorum Ersil Hocam.Hocamız gelene kadar ben burda yalnız kalmayayım.Aslında forumun diğer üyeleri de katılırsa çık iyi olurdu.
يا اهل المنتدى اِنْتَسِبُو من فضلك

s.a.

inşaallah yanlız kalmazsınız zaten mümkün olduğunca ben iştirak ediyorum.Nurulhakda hemen yetişmiş zaten
Biz yanlışta olsa çevirmeye çalışalım ibni humam hoca gelince düzeltir inş.
siz hadisi yazın bizde çevirmeye çalışalım.

Düzenleyen Ersil - 19Kasım2006 Saat 15:31

Bilende O Bildirende
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 17:20
Orjinalini yazan: Nurulhak

İlme talip olan rahmete taliptir.İlim talebesi islamın bir temelidir ve onun ecri peygamberlerle (a.s.) birlikte verilir.

Bilende O Bildirende
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2006 Saat 17:26
ibni humam hoca gelene kadar 40 hadisten bir hadisi çalışsak

عن أبي عبد الرحمن عبد الله بن مسعـود رضي الله عنه ، قال : حدثنا رسول الله صلي الله عليه وسلم – وهو الصادق المصدوق - :( إن أحـدكم يجمع خلقه في بطن أمه أربعين يوما نطفه ، ثم يكون علقة مثل ذلك ، ثم يكون مـضغـة مثل ذلك ، ثم يرسل إليه الملك ، فينفخ فيه الروح ، ويـؤمر بأربع كلمات : بكتب رزقه ، واجله ، وعمله ، وشقي أم سعيد ؛ فوالله الـذي لا إلــه غـيره إن أحــدكم ليعـمل بعمل أهل الجنه حتى ما يكون بينه وبينها إلا ذراع فيسبق عليه الكتاب فيعـمل بعـمل أهــل النار فـيـدخـلها . وإن أحدكم ليعمل بعمل أهل النار حتي ما يكون بينه وبينها إلا ذراع فــيسـبـق عليه الكتاب فيعمل بعمل أهل الجنة فيدخلها ) رواه البخاري [ رقم : 3208 ] ومسلم [ رقم : 2643 ].

Bilende O Bildirende
IP
Fatih
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı Fatih Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2006 Saat 12:46

عن إبن  عمر  رضي لله  عنهما
قال رسول لله  صلي لله  عليه  و  سلم
الحياء  الاءيمان  قرناء  جميما  فاءذ

bir  adam   kardeşine  niçin  bukadar  utanıyorsun  .
fazla  utangaçlık  sana  zarar  verir  şeklinde  öğüt  veriyrdu  ,
bunun  üzerine  resulü   ekrem   s.a.v.  bırak  onu  kendi  haline  ,
çünkü  haya  imandandır  buyurdu 

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2006 Saat 14:23
selam aleykum
Hekese hayirli gunler , ersil hocamizin hadisini terceme edelim
Ben onceki
irabi konusunda benimde katkim olsun diye , hatam dahi olsa  yazayim dedim
Bunu bir kac sekil irab mumkun oldugunu ersil hocamizin irabindan gorduk , isterseniz bunu tekrar kisa alip muzakere edebiliriz
خمسٌ mubteda -mahsus nekire gelmesi caiz olmamasi gerekir , ancak burada onu takyid eden bir sey var
من الدوابِّ  car ve mecrur olanlara bir tealluku var diye nekira ile baslama caiz olmustur 
cunki وَلاَ يُبْتَدَأُ بِنَكِرَةٍ إِلاَّ إنْ عَمَّتْ 
أو خَصَّتْ 
kaidesi meshurdur , umum ve husus sebeblerinden dolayi nekiraya  tesvig vardir
أمْرٌ بمَعْرُوففٍ صَدَقَةٌ cumlesinde oldugu gibi
Burada car mecrur tealluku var
 من الدوابِّ  burad car mecrurda harf cer tebyin icin geldigi goruluyor gibi , o zaman temyiz-i nisbeye  girebilir , car mecrur mahzuf bir sifata muteallik olur ersilin ifade ettigi gibi
كُلُّهنَّ ben bunu tekid lafzi kilardim -merfu- kulluhe dahi olabilirdi
veya haber olabilirdi هنَّ zamiri ise cumle olan haberi -mubtedasina balayan edat demek istesemde tam gelmedi bana-(demiyorum)
فواسق haber -gayri munsarif
يقْتلنَ في الحلِّ والحرَمِ cumlesi oncekine sifat  ve ref mahallinde
Allahu alem

Düzenleyen ibnu hummam - 20Kasım2006 Saat 17:51

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2006 Saat 19:33

Hocam eline sağlık biraz farklı ve açıklayıcı  olmuş .tşk.

Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Kasım2006 Saat 18:26
selam aleykum,

عن أبي عبد الرحمن عبد الله بن مسعـود رضي الله عنه ، قال : حدثنا رسول الله صلي الله عليه وسلم – وهو الصادق المصدوق - :( إن أحـدكم يجمع خلقه في بطن أمه أربعين يوما نطفه ، ثم يكون علقة مثل ذلك ، ثم يكون مـضغـة مثل ذلك ، ثم يرسل إليه الملك ، فينفخ فيه الروح ، ويـؤمر بأربع كلمات : بكتب رزقه ، واجله ، وعمله ، وشقي أم سعيد ؛ فوالله الـذي لا إلــه غـيره إن أحــدكم ليعـمل بعمل أهل الجنه حتى ما يكون بينه وبينها إلا ذراع فيسبق عليه الكتاب فيعـمل بعـمل أهــل النار فـيـدخـلها . وإن أحدكم ليعمل بعمل أهل النار حتي ما يكون بينه وبينها إلا ذراع فــيسـبـق عليه الكتاب فيعمل بعمل أهل الجنة فيدخلها ) رواه البخاري [ رقم : 3208 ] ومسلم [ رقم : 2643

Ebu abdurrahman abdullah ibni mesuddan rad.anh dediki: Peygamberimiz sav -dogru sozlu ve dogrulanandir/tasdik olunan- bize anlatip dediki :
Sizlerden herbiriniz annesinin karninda kirk gun icinde nutfe olarak toplanirsiniz , sonra bunun (muddeti) kadar alak(kan pihtisi) olur  , sonra bunun (muddeti) kadar mudga(et parcasi) olarak , (4 ay ikmal oldumu) sonra bir melek ona gonderilir ve ona ruh ufler ve sonra  (melek) sunlari yazmakla emr olunur :rizki (tayini),eceli (vakti), ve ameli sakimi (bedbaht/talih) yoksa said (mutlu/ameli salih) mi!
 Allah dan baska ilah olmayana yemin ederimki muhakkak sizlerden biriniz (insanoglu) ehli cennetin ameliyle amel eder taki o ile cennet arasinda ancak bir zira(arsin) kadar yer kalirda yazili olan(nin hukmu) agir basarki (o zaman) cehennem ehlinin ameliyle amel eder ve bu sebeble ona girer. 
Ve (yine) sizlerden biri (insanoglu)  cehennem ehli  ameliyle amel eder taki o ile cehennem arasinda ancak bir zira kadar yer kalirda yazili olan(nin hukmu) agir basarki (o zaman) cennet ehlinin ameliyle amel eder ve bu sebeble ona girer

Tashihlerinizi beklerim  

Düzenleyen ibnu hummam - 21Kasım2006 Saat 18:27

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Kasım2006 Saat 21:16
s.a.
hocam tercümeniz için elinize sağlık bende yaptığım denemeden sadece sizinkinden (mana olarak aynı)  kelime olarak farklı gördüğüm yerleri yazayım.
---------------------------------------------------------------------------------------
ve ameli sakimi (bedbaht/talih) yoksa said (mutlu/ameli salih) mi!

ben burda amel ve şaki yada said olmayı ayrı ayrı yazmıştım. yani rızkının yazılması,ecelinin yazılması,yapacağı amelinin yazılması,şakimi saidmi olacağının yazılması.

Allah dan baska ilah olmayana yemin ederimki

ben burayı ondan başka ilah olmayan Allaha yemin ederimki diye çevirmiştim.

tşk.

Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2006 Saat 11:29
 Aleykum selam,

Tashihleriniz icin duaciyim

"ben burda amel ve şaki yada said olmayı ayrı ayrı yazmıştım. yani rızkının yazılması,ecelinin yazılması,yapacağı amelinin yazılması,şakimi saidmi olacağının yazılması

وعمله ، وشقي أم سعيد
Dalginlik vav'u atifeyi fark etmemistim

"... ben burayı ondan başka ilah olmayan Allaha yemin ederimki diye çevirmiştim"

O dahi dogru, idrab/vurgu babindan dogru olanidir
Bu tercemeyi is yerinde acele yaptim
Demek في التأني السلامة  sozu bosuna degilmis

Ersil kardesim Allah sizden razi olsun , ve size sibeveyhin bilgisi gibi bilgi versin
Vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 22Kasım2006 Saat 11:36

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2006 Saat 11:45
selam aleykum,

Hac ile ilgili hadisleri arz etmeye devam ediyorum

وعن ابن الزُّبيْر رضي الله عنْهُما قال: قالَ رسولُ الله صَلّى الله عَلَيْهِ وَسَلّم: "صلاةٌ في مسجدي هذا أَفضل من أَلف صلاةٍ فيما سواه إلا المسجد الحرام، وصلاةٌ في المسجد الحرام أَفضل من صلاةٍ في مسّجدي هذا بمائة صلاة" رواهُ أَحُمدُ وصحّحهُ ابنُ حبّان

صلاةٌ في مسجدي هذا أَفضل من أَلف صلاةٍ فيما سواه إلا المسجد الحرام،
kisaca irabi nedir?
Vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 22Kasım2006 Saat 11:48

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2006 Saat 16:42

s.a.

ibni humam hocam duanız için Allah razı olsun (elmasının çekirdeğini bulsak kırk yıl bekçiliğini yapardık)
yapabildiğim tercüme denemesi  şöyle:
----------------------------------------
İbni Zübeyrden (Allah c.c. ikisindende razı olsun) rivayetle (İbni Zübeyr) dediki:Allahın elçisi (s.a.v) şöyle buyurdu:

Benim bu mescidimde namaz kılmak Mescidi Haram hariç diğer mescidlerdeki (kılınan) bin namazdan daha faziletlidir.Mescidi Haramda kılınan namaz da benim bu mescidimde (kılınan) yüz namazdan daha faziletlidir.

-----------------------------------------

irab içinde bir deneme gönderecem inş.

Düzenleyen Ersil - 22Kasım2006 Saat 16:49

Bilende O Bildirende
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2006 Saat 17:17

صلاةٌ:Mübteda

في:harfi cer

مسجدي:mudaf mudaf ileyh ve fi harfiyle car mecrur salat kelimesini masdar olarak kabul edersek ona muteallık,  isim olarak alırsak kainatun takdir edip ona muteallık diyebiliriz belki.

هذا:ismi işare mebni ala sukun ve mescidin sıfatı olarak fi mahalli cer.

أَفضل:haber

من أَلف:car mecrur afdalu kelimesine muteallık elf mudaf

صلاةٍ:mudaf ileyh

فيما:ma  harfi mavsul car macrur afdaluya muteallık

سواه:siva burada isim olarak غير manasında mahzuf olan (هو كائن) sıla cümlesindeki kain için sıfat.

إلا المسجد الحرام:illa edatı istisna.mescidi mustesna bi illa mansub.haram mescidin sıfatı.burda mustesna minhu mezkur sanırım oda ‘’ma mevsul.’’

--------------------------------------------------

karışık oldu kusura bakmayın

Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Kasım2006 Saat 10:30
Selam aleykum,

Eline saglik cok hos olmus

هذا:ismi işare mebni ala sukun ve mescidin sıfatı olarak fi mahalli cer.

veya bedel de olabilir

Allah senden razi olsun

Düzenleyen ibnu hummam - 24Kasım2006 Saat 10:31

IP

<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme