Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: hadis tercumelerine baslangic Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 390

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2006 Saat 16:46

Selamün Aleyküm Hocam,

Katılmaz olur muyum hiç?!Kur'an ve Hadis öğrencisiyim zaten inşallah.
Tabi ki ilmi açıklamaları sizler gibi yapamam,sizden bekliyorum bu yüzden.Yine çok faydalı ve öğretici bir şekilde açıkladınız.Allah razı olsun.Fazla söze ne hacet.
Bunları öğrenmek de çok faydalı oluyor bana.
Zaten sırf bu yüzden yani bu ilmi açıklamalarınız sebebiyle katılma şevkim çok daha artıyor.
Şimdi bir hadiste ben göndereyim;

"عن ابي هريرة رضي الله عنه:انتدب الله لمن خرج في سبيله لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي و تصديقٌ برسلي ان ارجعه بما نال من اجرٍ او غنيمةٍ او ادخله الجنّة ولو لا ان اشقّ علئ امّتي ما فعدت خلف سريّةٍ ولودتُّ انّي اُقتَلُ في سبيل الله ثمّ اُحيا ثمّ يُقتَلُ ثمّ احيا ثمّ اقتل"ا

Buhari&müslim&muvatta
مع السّلامة

Düzenleyen ayseker - 13Aralık2006 Saat 21:36

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2006 Saat 17:55
 Aleykum selam ,

عن ابي هريرة رضي الله عنه:انتدب الله لمن خرج في سبيله لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي و تصديقٌ برسلي ان ارجعه بما نال من اجرٍ او غنيمةٍ او ادخله الجنّة ولو لا ان اشقّ علئ امّتي ما فعدت خلف سريّةٍ ولودتُّ انّي اُقتَلُ في سبيل الله ثمّ اُحيا ثمّ يُقتَلُ ثمّ احيا ثمّ اقتل"
Hadisini yarin insaallah terceme edeyim

not:يُقتَلُ ikincisi yine اُقتَلُ hemzeyi mutekellim seklinde olmasi gerekir sanirim , yazida bir hata olmus olabilir

isterseniz siz baslayabilirsininiz , birkac gundur dikkatli tercemelerinizi gormemistik 

birde 'Tabi ki ilmi açıklamaları sizler gibi yapamam,sizden bekliyorum bu yüzden"kelaminiza.
Masaalah siz cok gayret edip az bir zamanda bir cogunu gecebildiniz ve inaniyorum ki arabca babindan isitikbaliniz insaalah guzel olacaktir

Birde tahsil olarak ne yapiyorsunuz (ozel ders,..) , arabcada ne okuyorsunuz diye merak etmisstim, zira nahiviniz var 

"sizden bekliyorum bu yüzden"diyorsunuz , bizler de sizden bekliyoruz
Istifademiz tam olmasi icin tavsiyem , arastirma seklinde yapip yuzeysel bir yaklasim degil de biraz himmetli gayretli ,en azindan taklidi dereceden uzak olsun , en guzeli tahkik etmektir
Bizim bir hocamiz vardi (7 kiraatten icazetli , fikih/usul fikhi ve hadis mutehassisi) meseleleri tahkik etmek kadar insana kalici kuvvetli bir ilim yoktur derdi devamli

iyi aksamlar

Düzenleyen ibnu hummam - 26Ekim2006 Saat 18:40

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2006 Saat 20:57

Düzenleyen ayseker - 29Ekim2006 Saat 10:23

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 12:40

Selamün aleyküm...
Hayırlı Günler dilerim,
Söylediğim gibi hocam avamil ve izhar derslerine yeni geçtik.Hatta henüz başlamadık bile.Bayramdan sonraya kaldı.Ama ben merak ettiğim bir konu geçtiğinde hemen kitabı açıp karıştırmaya başlarım.Konunun nerde geçtiğini ararım.Mesela "ba"'nın müteallakı nedir diye sormuştunuz.Harfi cer müteallaklarıyla ilgili bir bilgim yoktu.Hemen açtım izharda bahsinin geçtiğini buldum kendi kendime çalıştım.Kendimce bir cevap vermekten de çekindim bilmediğim bir konu çünkü.Bana kalsa şöyle bir cevap çıkarmıştım:

müteallak=fiil veya şibhi fiil manasında bir kelime-

'إنّما الأعمال بالنّيات' cümlesinde fiil veya şibhi fiil bulunmadığına göre;
Müteallak olan fiil veya fiil manasında olan kelime bazen hazf edilir.(düşürülür) ibaresine göre cümleye i'rab veririz.
Şöyle bir ibare de var:
Eğer mahzuf cer ile mecrurun içinde bulundurulan genel bir fiil(fiili amme) ise carr ile mecrur "zarf-ı müstekar"diye adlandırılır.
ör:زيد في الدّار aslı:حصل زيد في الدّار

Ef'ali amme 7 tanedir:استقرّ -وَقَعَ-وَجَدَ-ثَبَتَ--حصلَ-لابَسَ-كانَ
Hazf edilen müteallak bu yedi fiilden biri ise cer ile mecrura zarf-ı müstekar denir.
Bu yedi fiilden başkası ise veya müteallakı hazf edilmemiş ise car mecrura zarf-ı lağv denir.

Bu durumda i'rabı şöyle düşündüm:

انَما الأعمال (تحصل-تثبت-تستقرّ...)بالنّيات

Ameller ancak niyetlere göre....(belirlenir-hasıl olur-sabit olur..)gibi ef'ali ammeden fiiller koydum mana uyduğu için i'rabda car ile mecrura zarf-ı müstekar dedim.

انّما=te'kid edatı(bunun hasr ve te'kid ve mübalağa için gelebileceğini söylediniz.Bu konuyu da ayrıntılı çalışacağım inşallah.)

الأعمال=mübteda

حصل-استقرّ-ثبت-وقع=fiili ammeden biri=haber(hazf edilen müteallak)
بالنّيات=zarf-ı müstekar dedim.

Ben bu konuyu tabi kendi kendime çalıştığım için ve sadece elimde bir kaynak olduğu için konuyu eksik veya yanlış anlamış olabilirim.Ef'ali amme konusunda 7 tanedir deniliyor.Oysa sizin bahsettiğiniz başka fiiller de var.تصح=تعتبير gibi.Bunlarda mı genel fiillere katılıyor?Yoksa Ef'ali amme diye belirttiğim yanlış mı oldu?Bu konu da açıklamanız faydalı olur.
Bir de bu tür konuları hangi kaynaklardan çalışabilirim isim verebilirseniz memnun olurum.

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 13:34

"عن ابي هريرة رضي الله عنه:انتدب الله لمن خرج في سبيله لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي و تصديقٌ برسلي ان ارجعه بما نال من اجرٍ او غنيمةٍ او ادخله الجنّة ولو لا ان اشقّ علئ امّتي ما فعدت خلف سريّةٍ ولودتُّ انّي اُقتَلُ في سبيل الله ثمّ اُحيا ثمّ اُقتَلُ ثمّ احيا ثمّ اقتل"ا

Hadisini tercümeye geçeyim.Hadisin içinde Rasulullah'ın Allahü Teala c.c.'dan hikaye ettiği sözler de mevcut olduğu için hadisin içinde hadisi kudsi geçiyor.Fakat manayı toparlamak bana biraz zor gelmişti.Bu yüzden bu hadisi göndermiştim.
Ben biraz kırık mana vericem önce,sonra toparlıycam.

*Ebu Hureyre'den r.a.(rivayetle):Kefiloldu Allah(c.c.)yolunda(cihada) çıkan kimseye;"çıkarmıyor onu Bana imanı ve Rasullerimi tasdikinden başka birşey,onu döndürmeme nail olacağı bir ecir veya ganimetle,yahut onu cennete girdirmeme(kefil oldum)-buraya kadar manayı toparlayayım:"Bana olan imanı ve Rasullerimi tasdikinden dolayı benim yolumda(cihada)çıkan kimseye (kefil oldum.)neye kefil oldum?ele geçireceği bir mükafat veya ganimet ile(evine) döndürmeme veyahut onu cennete girdirmeme(kefil oldum).
devamı:
Meşakkat verecek olmasaydım ümmetime,oturmazdım bir savaş birliğinden sonra.Muhakkak ben temenni ettim;Allah yolunda öldürüleyim sonra diriltileyim,sonra öldürüleyim sonra diriltileyim,sonra öldürüleyim.bu kısmı da toparlıyayım:Ümmetime meşakkat verecek olmasaydım,bir savaş birliğin(in savaşa gitmesin)den sonra(savaşa katılmayıp)oturmazdım.Ve elbette Allah yolunda öldürülmemi sonra diriltilmemi,sonra öldürülmemi,sonra diriltilmemi sonra öldürülmemi isterdim.

Bu hadisten çıkarılan fıkhi hükmü de yazarız inşallah.

Düzenleyen ayseker - 27Ekim2006 Saat 14:21

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 13:47
s.a.
(mevzu dışı ancak yinede yazayım)
ayşeker kardeş size zahmet yeşil yazıların yerine zemindeki gri renk tonuna zıt olacak başka bir renk kullanın. yeşille  gri ton açık renk olduğu için yazılarda sorun oluyor.tşk.

Bilende O Bildirende
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 14:23
A.S.
Bende beyaz üzerine yeşil net görünüyordu kusura bakmayın.Bu yüzden fark edememişim.Şimdi düzelttim.İyi olmuştur umarım.

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 17:46
selam aleykum,

"Ben bu konuyu tabi kendi kendime çalıştığım için ve sadece elimde bir kaynak olduğu için konuyu eksik veya yanlış anlamış olabilirim.Ef'ali amme konusunda 7 tanedir deniliyor.Oysa sizin bahsettiğiniz başka fiiller de var.تصح=تعتبير gibi.Bunlarda mı genel fiillere katılıyor?Yoksa Ef'ali amme diye belirttiğim yanlış mı oldu?Bu konu da açıklamanız faydalı olur.
Bir de bu tür konuları hangi kaynaklardan çalışabilirim isim verebilirseniz memnun olurum"

cevab:

1 "Ef'ali amme konusunda 7 tanedir deniliyor.Oysa sizin bahsettiğiniz başka fiiller de var.تصح=تعتبير gibi.Bunlarda mı genel fiillere katılıyor?"
Efali ammeye dahil olmaz , cunki efali amme her mahzuf haber icin gecerli olup manalari istikrar ve sebat uzere olup devamliligi gosteren bir kaliblari var
Amma takdir edilebilecek baska bir kelam mevcud ise  ve daha munasib olup kelamin siyakina sibakina uygun ise onunla takdir elzem olup fikhi neticeler(onceki durumlar gibi) bunlardan tahric olunur

not 1 (muteallak hakkinda):
Tercih olan gorus sudur:
Mahzuf olan haberi isim olarak takdir edilmesi daha guzeldir bazi zamanlar, oda muteallik car mecrur-harf cer/mecrur olmayip zarf (zarfi zaman veya mekan, mubhem olsun olmasin farketmez) olursa bu ayni efali ammenin ismi failleri getirirsin : mustekir, kain , sabit vs

not2:
  إنـما الأعـمـال بالنيات 
hadisi , tercih olunan ve en saglam bilgiye gore hutbede irad olunup ya eyuhhe nnas ile baslamistir
Dikkat oluna bu hadis kimine gore ilmin ucte biri

2- "Bir de bu tür konuları hangi kaynaklardan çalışabilirim isim verebilirseniz memnun olurum"

Size arabca nahiv kitaplarindan sunlari elinizin altinda bulundurmanizi tavsiye ederim
(aklimda  olanlar):
1- serh katrun neda ve bellussada (serhi ile bir cilt) -ibni hisam- tahkik seyh muhyiddin
ibnu hisamin ibare acik olup , cok fasih bir uslublari vardir
2- serh suzur ez zehab (serhi ile bir cilt)-ibnu hisam- oncekini tamlayici selklinde lazim
Onceki kitabi ikmal niyetiyle yazilip hal bablari bir cok konular cok mufassaldir
3- mugni lebib -ibnu hisam- (bir veya iki ciltlisi var) osmanlida medreselerinde okutulan son nahiv kitabi - hece harflerin tertibine gore duzenlenmistir '; sahaserdir
4- serh elfiyye ibni malik -ibnu akil-(iki cilt) tahkik seyh muhyiddin Bu kitab onceki kitablardan az cok hepsinden bahs eder hepsini icerir - eskilerde ezhere girme sinavi bundan yapilirdi
5- camiu durus el arabiyye -mustafa giylani- tafsilati cok, sarf mevzuunuda icerir

Bir meseleyi tahkik ve tavdih icin bunlar en azindan bulunmasi gereken kitaplardir
yok mumkin degilse  1. 3. 4. kitaplari 
Bunun da daha azi tartisilir ben 1. 4. derdim
Allahu alem

Birde yeni terceme ettigin hadisi daha sonra inceleriz 
ama bakiyorum yine manasi iyi olmus
Simdilik لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي irabini yapalim bir cok faidesi var , biraz nahiv meseleleri tekrar etmis oluruz

vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 27Ekim2006 Saat 18:19

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 18:19

Sağolun Allah c.c. razı olsun.Bu kaynakları(en azından bir kısmını)temin etmeye çalışıcam inşallah.Tabi inşallah burda bulabilirim.Olmasa istetirim inşallah getirilir.Çünkü gerçekten çok ihtiyacım var.

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 19:45
s.a.
aslında bilgisayardan kitap okumak normal kitap okumaktan daha sıkıcı geliyor insana ama bilgisayarın bir çok nimetinden faydalanılabildiği (kopyala-yapıştır-büyült-yazdır vs.) için bilgisayar kitapları büyük bir nimet.ayrıca kitapların bedava olması ayrı bir güzellik:)

yani yukarda ibni humam hocanın dediği çoğu kitap bilgisayar ortamında var almaya gerek yok.bu link öncedende verilmişti burdan.

قطر الندى وبل الصدى

شرح ابن عقيل

شرح شذور الذهب في معرفة كلام العرب

burda tüm ilimlere dair daha yüzlerce kaynak kitap mevcut ben burdan çok faydalanıyorum.herkesin faydalanacağını umuyorum.

Bilende O Bildirende
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ekim2006 Saat 20:55
Teşekkür ederim Allah razı olsun.Bilgisayardan kitap okumak ve konu aramak gerçekten zor oluyor bana.Ama yine de faydalı olacaktır bu linkler inşallah.

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ekim2006 Saat 13:35
 لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي irabini yapalim bir cok faidesi var , biraz nahiv meseleleri tekrar etmis oluruz

لا يخرج=çıkarmaz (nef-i istikbal)

ه=onu(mef'ulun bih)

إلاّ=-den başka,hariç,dışında(istisna edatı-münkat'ı istisna)

ايمانٌ بي=bana imanı(müstesna -fail durumunda)

*Bir cümle olumlu ve müstesna minh de varsa "illa" ile müstesna kılınan kelime mansub olur.
ör:جاء الطلا ب إلاّ محمدً

*Cümle olumsuz ve müstesna minh de varsa "illa" ile müstesna kılınan kelime mansub da olabilir,müstesna minh'in harekesiyle de harekelenebilir.
misal:ما جاء الطلاّبُ إلاّ محمداً
ya da
ما جاء الطّلاّبُ إلاّ محمدٌ

*لا يخرجه الاّ ايمانٌ بي cümlesinde ise;
Cümle olumsuz ve müstesna minh de hazfedilmiş olduğu için müstesnanın harekesi "إلاّ" yokmuş gibi (fiil,fail,meful) durumuna göre hareke alır.

yani cümle aslında şöyle :
"O'nu çıkarmıyor bir iman ki(müstesna minh),dışında(istisna) bana olan imanı(müstesna)"
لا يخرجه ايمانٌ إلاّ ايمانٌ بي

Bu bakımdan şöyle diyebiliriz: Bir iman ki, o imandan bedel nedir? bana olan imanıdır.
mana itibariyle(bedeli ba'z min-el küll) diyebilir miyiz?

Aynı zamanda,bu cümleyi türkçeye çeviriken "illa" ile olumsuz manayı tersine çevirebiliyoruz;
"O'nu çıkarmıyor,ancak çıkarıyor bana olan imanı..."-"O'nu ancak bana olan imanı çıkarıyor."

Unarım bir yanlışım yoktur.Varsa düzeltirsiniz inşallah.

Allah'a emanet olun...

Düzenleyen ayseker - 28Ekim2006 Saat 15:30

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ekim2006 Saat 23:23
s.a.

ولو لا ان اشقّ على امّتي ما قعدت خلف سريّةٍ

Ümmetime meşakkat verecek olmasaydım,bir savaş birliğinden sonra oturmazdım.
-------------------------------------------------------
arkadaşlar burda bir şey dikkatimi çekti...yukardaki ibarenin tercümesi doğru ancak sanki orda bi parantez gerekiyor.
''Ümmetime meşakkat verecek olmasaydım''
ibaresi sanki ''benim işim ümmetime  meşakket çıkarmak olmasaydı''(neuzubillah) gibi bir manayıda anımsatıyor.gerçi cümlenin devamı bu manayı gidersede ilk bakışta anımsatma var sanki.aslında manası ''ümmetime meşakket vereceğimi (biliyor) olmasaydım,(herhangi bir) savaş birliğinden sonra oturmazdım (yeniden cihada giderdim) ''
inşaallah meramı anlatabilmişimdir
--------------------------------------------------------
Birde ordaki  اشقّ  kelimesi mütekellimmi yoksa müfred müzekker ğaipmi?

Düzenleyen Ersil - 28Ekim2006 Saat 23:26

Bilende O Bildirende
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ekim2006 Saat 00:01

a.s

Manayı belirginleştirmek için dediğiniz gibi tercüme edilebilir bence de.

ان اَشُقَّ=Başındaki "en"(müzariyi nasb eden edatın)den dolayı=müzari nefsi mütekellim.

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ekim2006 Saat 00:21
Orjinalini yazan: ayseker

ان اَشُقَّ=Başındaki "en"(müzariyi nasb eden edatın)den dolayı=müzari nefsi mütekellim.

buda ben mütekellimin gafleti

Bilende O Bildirende
IP
ErsiI
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı ErsiI Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 08:37

s.a.

bu hadis çalışmalarının çok faydası oluyor çünkü unuttuğumuz yada bilmediğimiz bir çok şeyi öğreniyoruz.Cümleten Allah razı olsun.

---------------------------------------------------

أن konusu 

dediğiniz doğruymuş yani ordaki اَشُقَّ harekeli olmadığı için ben ifâl babından mazi  fiil olabilir diye düşündüm çünkü Fiili maziyede أن masdariyye girebiliyor لو لا أن درست لرسبت ancak sözlükte شق kelimesinden ifâl babı göremedim.birde başka bir hadiste yine böyle geçiyordu.

لولا أَن أَشُقَّ علي أُمّتي لأَمَرْتُهم بالسِّواك عند كلِّ صلاة؛ المعنى لولا أَن أُثَقِّلَ على أُمتي من المَشَقّة وهي الشدة.

----------------------------------------------------------------------------------

إلا  konusu

إلاّ=-den başka,hariç,dışında(istisna edatı-münkat'ı istisna)

burada ‘’munkati istisna’’ denmiş yani müstesna ,müstesna minhunun cinsinden değil.burada müstesna minhu zikredilmediği için buradaki istisnanın munkati mi yoksa muttasilmi olduğunu nasıl anlarız ben buna kitaptan daha bakmadım yani orda mukadder olan nedir?inş. bakarım

gerçi siz aşağıdada لا يخرجه ايمانٌ إلاّ ايمانٌ بي  demişsiniz yani muttasil yapmışsınız ve bedel bad minel kul diyebilirmiyiz demişsiniz.böyle olursa yukarıyla tezat oluşur gibi.

Kitapta benim gördüğüm şöyleydi:eğer müstesna minhu mezkur değilse ona muferrağ denir.Ve إلاّ yokmuş gibi amel edilir . ما قام إلا زَيْدٌ burada müstesna fail olarak raf edilir. وما رأيتُ إلا زيداً burada müstesna meful olarak nasb edilir. وما مَرَرْتُ إلا بزَيْدٍ buradada müstesna ba harfiyle mecrur olur.yani buralarda bedel değil sanki.yinede biraz kitap karıştıralım.

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 13:48
özürdilerim ben yanlışlıkla münkatı istisna diye yazmışım.muttasıl olacak.
Bedel dediğim de i'rab olarak değil mana itibariyle demiştim.Yani aslında     demek istediğim "bana  olan iman" imandan bir cüz olduğu için mana itibariyle o imanın bedeli "bana olan imandır"diyebilir miyiz diye sordum.

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 19:00
Herkese selamun aleykum,
Tatilden yeni geldim , onun icin katilamadim

Tahlillerinizin ne hos

Ben birkac konuya deginmek istemistim

1- Ersilin demis olduguna (irabina) katiliyorum

Burada    لا يخرجه الاّ ايمانٌ بيIstisna muttasildir ve muferragdir (amil illa olmayip onun ma kabli olanidir ve illa ya bir yetki verilmeyip bos kilindi manasi والاستثناء مفرغ‏denilmistir , burada illa yokmus gibi sayarsak o zaman amil fiil olur
Bu kelam tam olmayip (mustesna minh hazf olmus ) icabi degildir (nefiy veya benzeri manasi tasir ) o zaman ancak muferrag istisnadan bahs edilir  ve muttasilmi munkati mi degilmi meselesine girilmesine(irab bakimindan bir seye yaramaz) gerek kalmaz cunki onemli olan illanin yokmus gibi yapilmasidir ve mustesna amillerin ameline gore olur المستثنى على حسب العوامل onun icin
olur
ayseker kardesimin لا يخرجه ايمانٌ إلاّ ايمانٌ بي "takdiri dogru olmaz cunki istisna dan kasit umumilik geldikten sonra hususilik hukmunu getirip mustesna ile tahsis ifade etmektir oysa burada tekrardan baska bir sey yoktur  
Istisna munkati ise istidraktan (lakin) لكنْ  manasi alir
Su ayeti alalim
ما أنزَلنا عليك القرآنَ لِتشقى، إلا تَذكرَةً لِمن يخشى
  لكن أنزلناهُ تذكرةً   yani
Umarim bu aciklama izharda gecen ibareyi biraz aciklar
Oyle ise hakiki istisna muttasil istisnasidir ve asildir 

Ve burada  ما قام إلا زيد
veya zeyd  yerine at veya esek olmasi irabi degistirmez ve mahzuf olan mustesna muttasil mi degilmi arastirilmaya mahal kalmaz
Ama tabiiki her mustesna ya muttasil veya munkatidir baska olamaz
Bilmem ibarelerim acik oldumu

Aslinda istisna babi cok teferruat ve ihtilaflari cok olup bir cok insanimiza zor gelmekte , hatta bunun hakkinda ozel bir kitap yazilsa yeri vardir

Vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 30Ekim2006 Saat 19:06

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 19:16
Selam aleykum
 Yine istinanin bulundugu bir hadis (buharinin)

مُعَاوِيَةُ بْنُ عَمْرٍو قَالَ حَدَّثَنَا زَائِدَةُ عَنْ حُصَيْنٍ عَنْ سَالِمِ بْنِ اَبِي الْجَعْدِ قَالَ حَدَّثَنَا جَابِرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ
بَيْنَمَا نَحْنُ نُصَلِّي مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِذْ اَقْبَلَتْ عِيرٌ تَحْمِلُ طَعَامًا فَالْتَفَتُوا اِلَيْهَا حَتَّى مَا بَقِيَ مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا فَنَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ وَاِذَا رَاَوْا تِجَارَةً اَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا اِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا

Mana ve مَا بَقِيَ مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا  cumlenin irabini yapalim

vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 30Ekim2006 Saat 19:19

IP
msevgili
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 281

Alıntı msevgili Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 19:41
Muaviye bin Amr, Zaid'den, o da Husayn'dan, o da Salim bin Ebi el Ja'd'dan Cabir bin Abdullah'ın şöyle dediğini rivayet etti:

"Nebi (S.A.V) ile beraber namaz kıldığımız esnada bir gıda kervanı gelmişti de herkes o kervana yönelmişti. Taki peygamberimiz (S.A.V) ile birlikte 12 kişiden başka kimse kalmamıştı. Bunun üzerine şu ayet-i kerime nazil oldu: "Vaktaki bir ticaret veya bir eğlenti gördüler, ona seğirttiler, seni de öylece ayakta bıraktılar."

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2006 Saat 22:25
s.a.
ibni humam hocam mevzuyu belki geçtik ama burası nasıl oldu bunu biraz açarsanız iyi olacak:
----------------------------------------------------
 istisna dan kasit umumilik geldikten sonra hususilik hukmunu getirip mustesna ile tahsis ifade etmektir oysa burada tekrardan baska bir sey yoktur  
Su ayeti alalim
ما أنزَلنا عليك القرآنَ لِتشقى، إلا تَذكرَةً لِمن يخشى
  لكن أنزلناهُ تذكرةً   
yani
-------------------------------------------
tşk.Allah razı olsun 

Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2006 Saat 12:27
ERSIL kardesim eselamu aleykum,

Bu mevzuyu istersen soyle diyelim:

illa ile istisna
1- ya muttasildir
2- veya munkatidir

1- muttasil

muttasilden kasit bildigimiz ve seninde ifade ettigin gibi  mustesna mustesna minhin  cinsinden olmasi halinde denilir
Peki bu ne demektir mesela
حضرَ الطّلاّبُ إلاّ خالداً
 halidden baska talebeler hazir oldu
burada belliki halid talebelerin cinsindendir (insan-insan)
 goruldigu gibi umumi bir manadan o umumiyyeti tahsis icin istisna getirilip kendi turunden bir lafiz o hazir olma hukmune dahil olmamistir
istisna dan kasit umumilik geldikten sonra hususilik hukmunu getirip mustesna ile tahsis ifade etmektir
sozumden kasit bu idi , cunki goruldugu gibi gercek istisna manasini muttasil olan istisna tasir

2 munkati

mesela
احترقت الدارُ إلاّ الكتُبَ
ev  yandi kitaplar haric
kitaplar evin cinsinden olmayinca burada nasb vacib olur ittifakla
baska misal
جاءَ المسافرون إلا أَمتعتَهُم
Misafirler aziklari haric geldiler kelaminda
misafirler mana olarak aziklar ifadesine samil olmaz ne de ona delalet eder ne de isaret eder ve durum boyle iken onun manasini  icermiyen bir lafzin onun hukmunden  cikarilmak gayesile  tevehhum olurdiye istisna kullanilip medlulunden cikarmak aslinda getirilmesine mana olmaz  
Ancak sen istisna getirip kelamda aziklariyla gelmek misafirlerin adetlerinde vardir mebdesinden cikip aziklariyla dahi geldiler hukmu ve gercegi zan edilmesin ve tasavvur olmasin kasdiyla istidrak babindan ve manasindan illa istisna edatini getirirsin ve mana bi dabt misafirler geldiler ancak-lakin aziklariyla gelmediler demektir

sozumden kastimda bu idi
Bilmem meramimi ifade edebildimmi

Bu meseleyi en guzel  aciklayan camiu durus el arabiyye sahibi meshur muasir lugatci mustafa gilayini dir ve sanirim diger kitaplarda onu kadar bir nevi fikullugat yapani gormedim ben oradan cok yararlandim -aysekere tavsiye etmisdim-, meselelere devamli bir cikis hali verendir ,zor meseleleri kolaylastirandir Allahu alem 
Ayete gelince mesele yine aynidir
Yine melaikelerin ademe secde yapip iblisin yapmamasi bakaranin suresinde bulunan kelam aynidir  
 وَاِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لادَمَ فَسَجَدُواْ اِلاَّ ابليسَ اَبَى  وَاسْتَكْبَرَ
Tabi burada munkati olmasi kimi usulcuya goredir cunki seytan cin idi ve o zaman oyle sayilirdi bu ibni mesuddan rivayettir
Ve sayet seytani melaikeden sayarsak yani onlarin cumlesinden onlarin en efdali olarak muttasil olur
Bunu kurtubi tefsirinde bulmak mumkin

Arabca ibaresinde mustafa gilayini dahi soyle der

. وأَما الاستثناءُ من غير الجنس فهو استثناءٌ لا معنى له إلاّ الاستدراكُ، فهو لا يُفيدُ تخصيصاً، لأن الشيءَ إنما يُخصّصُ جنسَهُ. فإذا قلتَ: "جاءَ المسافرون إلا أَمتعتَهُم"، فلفظ "المسافرين" لا يتناول الأمتعةَ، ولا يدلُّ عليها. وما لا يَتناولهُ اللفظُ فلا يحتاجُ إلى ما يخرجُهُ منهُ. لكنْ إنما استثنيتَ هُنا استدراكاً كيلا يُتَوهم أن أَمتعتَهُم جاءَت مَعهم أَيضاً، عادةَ المسافرين.

yine munkati istisnaya misal
ما لهم به من علمٍ، إلا اتباعَ الظنّ
Ayeti gibi
vesselam

not
Meseleyi soyle noktalar 

فالاستثناءُ المتَّصلُ يُفيدُ التَّخصيصَ بعدَ التعميم، لأنهُ استثناءٌ من الجنس. والاستثناءُ المُنقطعُ يُفيدُ الاستدراكَ لا التّخصيصَ، لأنه استثناءٌ من غير الجنس.

Düzenleyen ibnu hummam - 31Ekim2006 Saat 14:44

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2006 Saat 17:38
selam aleykum,

msevgi tercumen sahane olmus
Ancak sorumuza cevab vermekten geri kalmissin
Halbuki soru  ince olup , bunun irabina bulana ve anlatana (ifhamu el gayr) masaallah , Onun icin ayseker ve ersil ve digerlerine duyuruda bulunuyorum

مُعَاوِيَةُ بْنُ عَمْرٍو قَالَ حَدَّثَنَا زَائِدَةُ عَنْ حُصَيْنٍ عَنْ سَالِمِ بْنِ اَبِي الْجَعْدِ قَالَ حَدَّثَنَا جَابِرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ
بَيْنَمَا نَحْنُ نُصَلِّي مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِذْ اَقْبَلَتْ عِيرٌ تَحْمِلُ طَعَامًا فَالْتَفَتُوا اِلَيْهَا حَتَّى مَا بَقِيَ مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا فَنَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ وَاِذَا رَاَوْا تِجَارَةً اَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا اِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا

اِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا  cumlenin irabini yapalim

not:
Bu hadisin iki rivayeti var oteki ‏الا اثني عشر‏ seklinde olup nasb edilmis

Düzenleyen ibnu hummam - 31Ekim2006 Saat 17:45

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2006 Saat 20:38

فالاستثناءُ المتَّصلُ يُفيدُ التَّخصيصَ بعدَ التعميم، لأنهُ استثناءٌ من الجنس.  

;İfadesine binaen ben bu cümledeki

ما بقي مع النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا
.istisnanın muttasıl istisna olduğunu düşündüm
Nebi s.a.v ile kalan kişiler ve onunla kalmayan kişiler aynı(insan)cinsinden olduğu için muttasıl istisna dedim
Bu cümlede müstesna minh zikredilmediği için;
*cümle olumsuz müstesna minh de yoksa,müstesnanın harekesi (fiil,fail,meful)konumuna göre "illa" yokmuş gibi hareke alır."kaidesine binaen müstesna fail konumunda ref halinde yazılmış diyorum.
Başka bir rivayette ise nasb halinde yazıldığını belirttiniz.Acaba o rivayette ,
müstesna minh zikredilmiş mi?q

ما بقي احدٌ مع النّبيّ صلّى الله عليه و سلّم إلاَ اِثني عشر
olabilir mi 

Nitekim cümle olumsuz ve müstesna minh de zikredilmiş ise,müstesnanın harekesi mansub ta olabilir,müstesna minhin harekesiyle de harekelenebilir.deniliyor

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2006 Saat 23:49

Yine aynı irab konusuyla ilgili kısa bir hadiste ben göndereyim.

قًلْبُ الْقُرْآنِ يَس لاَ يَقْرَؤُهاَ رَجُلٌ يُرِيدُ اللهَ والدَّارَ الآخِرَةَ إِلاَّ غَفَرَ اللهُ لَهُ.../(ابو داوود) جنائذ:٢٠

Buradaki irabı da biraz açıklayabilir miyiz?

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2006 Saat 15:08

Bir de ;

لاَ اِلَهَ إلاَّ اللهُ
cümlesini de ele alabilir miyiz?Buradaki "illa" hasr içindir diyebiliriz değil mi?Ve bu cümledeki "illa"'yı nasıl irab yaparız?Ben şöyle düşündüm:,-doğru mu yanlış mı bilmiyorum.Konuyu daha iyi anlamaya çalışıyorum,yardımcı olur musunuz?-
"İlah yoktur,ancak ve ancak Allah vardır."
Bu cümlede istisna edatı için münkat'ı istisna deriz diye düşündüm.Çünkü hiçbir şey (haşa)Allah'ın cinsinden olamaz.İlah yoktur yani ilah diye bir varlık yoktur ancak Allah müstesna,Allah vardır.(istidraktan lakin manası alır)"Allah'tan başka ilah yoktur.=İlah yoktur,lakin sadece ve sadece Allah vardır."

Bir de bu cümlede الله ref konumunda gelmiş.Buradaki hareke irablarını da biraz açıklar mısınız?

Düzenleyen ayseker - 01Kasım2006 Saat 19:11

IP
sayyad
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sayyad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2006 Saat 17:00

Es-selamu Aleykum

Yeni üye olduğum için herseyi tam idrak edemedim. Terceme edilen hadisleri kendimiz mi yoksa herhangi biri tarafından sunuluyor.

Kimsenin vaktini boşa harcatmak istemem bu sebeple özür dilerim. Kısa bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

Allah'a emanet olun.

Selametle

IP
sayyad
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sayyad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2006 Saat 17:17
Lâ ilâhe illallâh kelime-i tevhidi'nin manası:
Allah'tan başka ma'bûd, maksûd, mahbûb yoktur diye öğrendim.

İrabına gelince;
"Lâ" Harfi nefî hukmu cins meb. ale-s sukun
"ilâhe" Lafzan mensub "Lâ"'nın ismi - Haberi mahzuf "mevcûd" lafzıdır.
"illâ" Harfi istisnâ meb. ale-s sukun "ğayru" manasında
"Allah" Lafzan merfu mustesnâ, mahallen mecrur "ğayru"'nun mudafun ileyhi'dir.

Manası: "Mevcûd olan hiç bir ilah yoktur, ancak Allah vardır" deyip, zihinde Allahu Teâlâ dışındaki bütün herşeyi çıkarırız. Yani tevhîd'in asıl manasını ortaya çıkarmış oluruz.

Rabbim Hakk uğruna yapılan zahmetleri boşa çıkarmasın.

Selamun Aleykum

IP
sayyad
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sayyad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2006 Saat 17:29
Bu Hadîs-i Şerif'te " لو    " harfi şartı ev cevabı vardır.

Belâğat ilminde okuyan veya dinleyen herkesin dikkatini çekme sonrasında da cevab getirilerek zihinde istikrar kılması için böyle bir yol izlenmiştir.

"اشقّ   kelimesi başında hemze gelmesinden dolayı mutekellim sigasıdır. Fiilin öncesinde "en-i masdariye" gelmesiyle, fiil muzaridir. Muzaride de sadece başına hemze gelenler mutekellimdir.

Selamun Aleykum

IP
sayyad
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sayyad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2006 Saat 17:53
قًلْبُ الْقُرْآنِ يَس لاَ يَقْرَؤُهاَ رَجُلٌ يُرِيدُ اللهَ والدَّارَ الآخِرَةَ إِلاَّ غَفَرَ اللهُ لَهُ.../(ابو داوود) جنائذ:٢٠

قًلْبُ kelimesi Lafzan merfu mubtedâ

الْقُرْآنِ   Lafzan mecrur mudafun ileyh

يَس  İrabı mahki ile mahallen merfu haber

لاَ  Harfu nefî meb. ale-s sukun

يَقْرَؤُ  Lafzan merfu fiili mudari

هاَ  Damiri muttasıl meb. ale-s sukun mahallen mensub meful

رَجُلٌ  Lafzan merfu fail

يُرِيدُ  Lafzan merfu fiili muzari faili içinde mustetir "huve" , "raculun" ' raci'dir.
      "yurîdu" cümlesi mahallen merfu "raculun" lafzının sıfatıdır.

اللهَ  Lafzan mensub meful

و  Harfi atıf meb. alel feth

الدَّارَ  Lafzan mensub matuf (meful)

الآخِرَةَ  Lafzan mensub sıfat

إِلاَّ  Harfi istisna meb. ale-s sukun

غَفَرَ  Fiili mazi meb. alel feth - Cümlesi müstesna

اللهُ  Lafzan merfu fail

لَ Harfi cer meb. alel feth

هُ  Damiri muttasıl meb. ale-d dam "lam" ile mahallen mecrur cer mecrur "ğafera" 'ya
   muteallak - "raculun" lafzına raci'dir.

Manası: Kur-an'ın kalbi Yâsîn suresidir. Rabb Teâlâ'yı ve Ahiret Yurdunu murad ederek onu okuyan bir kimse yoktur ki, Allâhu Teâlâ ona mağfiret etmemiş olsun.

Selamun Aleykum

Düzenleyen sayyad - 01Kasım2006 Saat 17:56

IP

<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma