Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Çeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netورشة التجرمة - ÇEVİRİ ATÖLYESİ TERCÜME ÇALIŞMALARIÇeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları

Mesaj icon Konu: hadis tercumelerine baslangic

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 337

Alıntı administrator Cevapla bullet Konu: hadis tercumelerine baslangic
    Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:22

Merhaba, yeni foruma geçiş süreci nedeniyle forum admini sizin adınıza mesajınızı bu alana taşımıştır. Konunuza buradan devam edebilirsiniz.

ayseker  Mesaj gönderiliş: - 27/09/2006 :  17:36:47

Ben ikinci hadisi tercüme edeyim.Birinci hadisi de tercüme ettim ama bencillik olmasın diğer arkadaşlara da kalsın.

عن ابي، أمية الضمري قال قدمت على رسول الله صلى الله عليه وسلم من سفر فسلمت عليه فلما ذهبت لأخرج قال انتظر الغداء يا أبا أمية قال فقلت إني صائم يا نبي الله فقال تعال أخبرك عن المسافر إن الله وضع عنه الصيام ونصف الصلاة قال أبو محمد إن شاء صام وإن شاء أفطر

Ebu Umeyye ed-Damri'den rivayetle;Damri şöyle dedi:

Bir yolculuktan Rasulullah(s.a.v.)'in yanına vardım.Çıkmak için kalktığım zaman öğle yemeğini bekle dedi.(devamla Damri şöyle)dedi:(cevaben)Ben oruçluyum Ey Allah'ın Nebisi dedim.(O da şöyle)buyurdu:Hadi gel sana yolcudan bildireyim.Muhakkak ki Allah ondan(yolcudan) orucu ve namazın yarısını çıkardı.
Ebu Muhammed:Dilerse oruç tutsun,dilerse iftar etsin dedi.

Hatam olabilir.Yanlışım varsa düzeltirsiniz inşaAllah.

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:22
ibnu hummam  Mesaj gönderiliş: - 28/09/2006 :  12:16:01  

Selam aleykum ,

Tercumeniz pek yerinde Ayseker kardesim

Su cumleyi فسلمت عليه ardindan (hemen) selam verdim diye tasavvur ediyordum

Birde وضع عنه الصيام ونصف الصلاة Ondan oruc (farziyetini) ve namazin (rekat sayisini) yarisini hafifletti ( agirligini kaldirip yukunu kaldirdi)
diye biraz izahli gordum

Birde الغداء dediginiz gibi öğle yemeği olabilecegi gibi kahvalti dahi olabilir , hulasa kaba kusluk vaktinde , Allah sizden razi olsun

Simdiki kullanilan arapcada orfi olarak kahavaltiya فطور (fetur) , ogle yemegi الغداء , aksam yemegi ise العشاء (aynin fethesi ile)

قال أبو محمد imam dariminin lakabi veya kunyesi olabilir allahu alem
Kendisi hakkinda su ibareyi buldum

في سمرقند وُلِدَ في سنة 181
ثم شد الرحال فطاف بالبلاد طولًا وعرضًا، فسمع بخُراسان والعراق والبصرة وواسط والكوفة وغيرها.
ومات بعد صلاة العصر، يوم التروية من سنة
255
not : يوم التروية zilhicce ayin 8 gunu

Rahimehullah
عن ابي، أمية الضمري قال قدمت على رسول الله صلى الله عليه وسلم من سفر فسلمت عليه فلما ذهبت لأخرج قال انتظر الغداء يا أبا أمية قال فقلت إني صائم يا نبي الله فقال تعال أخبرك عن المسافر إن الله وضع عنه الصيام ونصف الصلاة قال أبو محمد إن شاء صام وإن شاء أفطر

Ilaveleriniz varsa cok memnun olurum
Diger hadisi unutmayalim insaallah

allah emanet olun

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:23
ayseker   Mesaj gönderiliş: - 28/09/2006 :  13:10:57  

Evet izahatlarınız için Allah razı olsun.Ben de غداء kelimesini kahvaltı yahut öğle yemeği için kullanıldığını görmüştüm sözlükte.Bir de "selam verdim" ifadesini yazmayı unutmuşum.Dikkatimden kaçmış.onu da şimdi farkettim.
Diğer hadisi de kimse göndermemiş madem onu da yazayım artık.
not:Bilmediğim sözcükleri tek tek sözlükten çıkarıp sözlük manasıyla yerine oturtmaya çalışıyorum.Bu sebebten her kelimede tam mana çıkmıyor bazen.Düzeltmeleriniz için Allah razı olsun.Öğreniyoruz.

Hilalin rü'yeti ile ilgili İbnu Hummam Hocamızın yazdığı ilk hadis:

Ömer'in oğlu Abdullah'ın oğlu Salim'den rivayet edilir;Muhakkak ki Ömer'in oğlu(Allah ikisinden de razı olsun)Rasulullah(s.a.v.)'i şöyle derken işittim dedi:Onu(hilali) gördüğünüz zaman oruç tutun.Ve tekrar onu gördüğünüzde artık iftar yapın.(yani artık ramazan orucunu bırakıp iftar yapın.iftarın diğer bir manası da bayram etmek olarak geçiyor diye biliyorum.)
Ve eğer üzerinizde bulut olursa,onu da (o günü de)kabul edin.(Yani bulutlu bir gün olur da hilali göremezseniz o günü de Ramazan'dan kabul edin.)

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:24
ibnu hummam  Mesaj gönderiliş: - 28/09/2006 :  17:55:17  

selam aleykum ,

عَنْ سَالِمُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ أَنَّ ابْنَ عُمَرَ رَضِيَ
اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّه صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ إِذَا رَأَيْتُمُوهُ فَصُومُوا وَإِذَا رَأَيْتُمُوهُ فَأَفْطِرُوا فَإِنْ غُمَّ عَلَيْكُمْ فَاقْدُرُوا لَهُ

Hilal ile ilgili tecumenizi okudum , guzel ve acik meal vermissiniz ,Allah sizden razi olsun
Birtek فَإِنْ غُمَّ عَلَيْكُمْ فَاقْدُرُوا لَهُ bu sart cumlesinde sartin cevabinda bulunan
فَاقْدُرُوا لَهُ hakkinda :
Ve eğer üzerinizde bulut olursa,onu da (o günü de)kabul edin.(Yani bulutlu bir gün olur da hilali göremezseniz o günü de Ramazan'dan kabul edin.)buyurmussunuz

-Burada فَاقْدُرُوا لَهُ belki hilali ayin basina gore takdir edip hesabini ediniz

-Veya ayi tamamlayiniz (otuzuna) , nitekim baska bi rivayette daha acik ve sarih olarak soyle buyuruluyor فاقدروا ثلاثين otuza hesap ediniz sayiniz kadr ediniz .

Sanki butun hadisler birbirini teyid edip aciklar gibi , mesela baska bir rivayette
صوموا لرؤيته وأفطروا لرؤيته فإن غم عليكم فأكملوا العدة Hilali gordugunzde oruca baslayin tekrar gordugunuzde bozunuz , sayet bulup olup goremezseniz(sevval ayi hilalini) ayi 30 a tamamlayin

Ne dersiniz ?
Ve yine sizce hadis butun muslumanlara umumi mi yoksa hususi mi , yani hitab tum muslumanlara birden mi yoksa tahsisi var mi ?

Cevablarinizi bekliyorum

Allaha emanet olun

Oyleyse

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:25
ayseker   Mesaj gönderiliş: - 28/09/2006 :  21:14:12  

Bu hadis sizce umumi mi yoksa hususi mi demişsiniz.

Peygamber efendimiz bu hadisi şerifiyle umumi tüm müslümanlara hitap etti diye düşünüyorum.Çünkü oruç tüm müslümanlara farz kılındı.Ve oruç dünyanın sadece bir bölgesinde değil her bölgesinde tutulabiliyor.Ve her bölgede hava koşulları aynı olmayacağı için;bir yerde bulutsuz bir geceyken,başka bir yerde bulutlu bir gece olabilir,böylelikle dünyanın biryerinde 29,başka bir bölgesinde 30 gün oruç tutulabilir hava koşullarına göre.Dolayısıyla hitap yeryüzündeki tüm müslümanlaradır diye düşünüyorum.
Her müslüman kendi bölgesine göre durumu değerlendirsin diye Peygamber efendimiz(s.a.v.)bu hadisi şerifle gelmiş,geçmiş,gelecek tüm müslümanlara hitap etmiştir.
IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:25
ibnu hummam  Mesaj gönderiliş: - 29/09/2006 :  18:26:36  

selam aleykum,
Herkese hayirli cumalar

ayşeker kardesime teşekkürler
Aslinda bu hadisi ulema ümmettin haberlesme imkani oldugu bu zamanda oruc konusunda tevhid veya birlik olmak gerekli oldugu ve hitabin dediginiz gibi umumi olup belli bir taifeye yonelmemekte

Cunki dikkat edersek hitab cemaate إِذَا رَأَيْتُمُوهُ فَصُومُوا وَإِذَا رَأَيْتُمُوهُ فَأَفْطِرُوا hep birden savm taleb edilmekte , nitekim cumhur ulema (safii mezhebin iki gorusunden birisi haric ) icin ihtilafi metali itibare alinmayip şarkta hilali goren müslumanin haber vermesiyle garbdeki müsluman oruca bavlar

Hele bugün bu hukmu tatbik etmek daha kolay
Ancak bu mesele simdi bir politik simge olmuş , mesela cezairde oruca baslama olursa tunus veya fas bunun tersini yapip baslamaz

Ancak tümden ruyeti hilal terk edilip hesablama isine girilirse iş o zamanda daha da degişik oldugunu gorürüz , mesela pakistan ve fas bundan once gecen senelerde herkesden iki gün sonra yapabildi : tabi hesab ile ?!!!

Yine hadisteki فَإِنْ غُمَّ عَلَيْكُمْ فَاقْدُرُوا لَهُ bazi ulema buradan hesab manasi verip budan matematiksel/astronomi hesabini caiz gormusler , ancak bunu mutlak delil olarak alip bunu ruyete takdim etmek ve bihassa ruyeti terk etmek ruyetteki bulunan bircok hikmetleri ve manalari yok eder , birde baska hadislerin bu lafzi aciklayip şarinin muradini anlamakta mumkin oluyor
فاقدروا ثلاثين otuza tamamlayin rivayeti gibi

Onun icin bu ümmet gayesinde düşünceside kuvvettinde birlik/tevhid olup bayramindada birlik olmasi gerekmekte , ama heyhat !

Allah bizlere basiretler ihsan eylesin , ummeti arabi kürdü türkü islam yoluda kilsin

Amin

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 13:26
ibnu hummam  Mesaj gönderiliş: - 29/09/2006 :  18:30:08  

Tercume edilecek hadisi ibni huzeyme sahihinde rivayet eder :

حدثني أبي طلق بن علي أن نبي الله -صلى الله عليه وسلم- قال كلوا واشربوا ولا يغرنكم الساطع المصعد وكلوا واشربوا حتى يعترض لكم الأحمر وأشار بيده

Hadis veciz olup , biraz açiklama gerekir
Birde harekelesek daha da guzel olur

Cevablarinizi bekleriz

Allaha emanet olun

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ekim2006 Saat 13:01

Ersil  Mesaj gönderiliş: - 30/09/2006 :  17:45:51  

[quote]
Tercume edilecek hadisi ibni huzeyme sahihinde rivayet eder :

حدثني أبي طلق بن علي أن نبي الله -صلى الله عليه وسلم- قال كلوا واشربوا ولا يغرنكم الساطع المصعد وكلوا واشربوا حتى يعترض لكم الأحمر وأشار بيده
----------------------------------------
ِAli bin ebi talk bana Allah elçisinin s.a.v şöyle dediğini anlattı:Yiyin için yukarı olan parlaklık(fecri kazib) sizi aldatmasın.Kızıllık yatay olana (fecri sadık) dek yiyin için.Ve eliyle işaret etti.(burda Resulullah s.a.v. eliyle yatay olarak işaret etmiş olabilir.)

IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Ekim2006 Saat 16:10
selam aleykum,

Ersil tercumen icin tesekkur ederim

Teravih ile ilgili bir hadis arz etmek isterim , hadis sahihi buharide mevcuttur

عَنْ ابْنِ شِهَابٍ أَخْبَرَنِي عُرْوَةُ أَنَّ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا أَخْبَرَتْهُ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ خَرَجَ لَيْلَةً مِنْ جَوْفِ اللَّيْلِ فَصَلَّى فِي الْمَسْجِدِ وَصَلَّى رِجَالٌ بِصَلَاتِهِ فَأَصْبَحَ النَّاسُ فَتَحَدَّثُوا فَاجْتَمَعَ أَكْثَرُ مِنْهُمْ فَصَلَّى فَصَلَّوْا مَعَهُ فَأَصْبَحَ النَّاسُ فَتَحَدَّثُوا فَكَثُرَ أَهْلُ الْمَسْجِدِ مِنْ اللَّيْلَةِ الثَّالِثَةِ فَخَرَجَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَصَلَّى فَصَلَّوْا بِصَلَاتِهِ فَلَمَّا كَانَتْ اللَّيْلَةُ الرَّابِعَةُ عَجَزَ الْمَسْجِدُ عَنْ أَهْلِهِ حَتَّى خَرَجَ لِصَلَاةِ الصُّبْحِ فَلَمَّا قَضَى الْفَجْرَ أَقْبَلَ عَلَى النَّاسِ فَتَشَهَّدَ ثُمَّ قَالَ أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ لَمْ يَخْفَ عَلَيَّ مَكَانُكُمْ وَلَكِنِّي خَشِيتُ أَنْ تُفْتَرَضَ عَلَيْكُمْ فَتَعْجِزُوا عَنْهَا فَتُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَ

Hayirli iftarlar

Düzenleyen ibnu hummam - 13Ekim2006 Saat 13:37
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 390

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Ekim2006 Saat 22:29
  Bütün hadisi bitirmiştim nerdeyse.Sitenin sözlüğünden bir kelime aramam gerekti ve geri dönünce bütün yazım silindi.Çok yoruldum şimdi baştan nasıl yazıcam?Bir kaç defa denedim aynı şey oldu.Daha önce böyle değildi.Bu durumun bir çözümü yok mu?

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ekim2006 Saat 11:02

İbni Şihab sağlam bir rivayetle bana bildirdi;Muhakkak ki Ayşe r.a. ona (şöyle)bildirdi:Rasulullah s.a.v.bir gece,gecenin ortasında çıktı namaz kıldı.Erkekler de onun namazıyla namaz kıldılar.Ve insanlar sabaha varınca( bunu) anlattılar.(ardından)onlardan daha çoğu toplandı.(Rasulullah s.a.v.)namaz kıldı onlarda Onunla beraber namaz kıldılar.İnsanlar sabaha varınca (yine)bunu anlattılar.Ve üçüncü gece mescit ehli çoğaldı.Tekrar Rasulullah s.a.v. çıktı ve namaz kıldı.Onlarda onun namazıyla namaz kıldılar.Dördüncü gece olduğunda mescit onun cemaatine yeterli olmadı ta ki sabah namazına çıkıncaya kadar(burada bekledi manası kastedilmiş olabilir;sabah namazına çıkıncaya kadar bekledi olabilir.). Sabah namazını bitirdiğinde insanlara döndü ve şehadet getirdi.sonra (şöyle)dedi:"Bundan sonra mekanınız bana kapanmadı.Ancak üzerinize farz olmasından ve ona güc yetiremeyeceğinizden korktum"buyurdu.Ve Rasulullah s.a.v. vefat etti iş bu haldeyken.

Kelime manası verdiğim için manada biraz eksiklik oldu sanırım.Rasulullah efendimiz s.a.v. ashabının bu namazı üzerlerine farz kabul etmesinden ve zorlanmalarından da korktuğu için yanlarından ayrılmayı kastedip "Aslında mekanınız yani kasıt mescidiniz bana kapanmadı fakat bu namazları üzerinize farz saymanızdan ve güç yetiremeyeceğinizden korktuğum için yanınızdan ayrılıyorum" demek istiyor sanırım.Yani bu namaza devam etmiyor.Bu halde Peygamber efendimiz namazları uzun kıldırıyordu diye anladım.Rasulullah s.a.v. 'in bu zamanda vefat etmesi de bu zamanın onun hastalığı zamanında olduğu anlaşılıyor sanki.Lakin Rasulullah efendimiz Rabiulevvel ayında vefat ettiğine göre ya teravih namazından kasıt sadece Ramazan ayı için geçerli olmayıp,diğer aylarda da kılınan bir gece namazı olabilir mi?(teravihin tam manasını da bilmiyorum.);ya da genel bir ifade kastedilmiş olabilir.yani Rasulullah s.a.v. efendimiz bu olaydan sonra artık insanlarla bu namazı kılmadı kastedilmiş olabilir.Bu kısmı tam anlayamadım.İzahatlarınızı beklerim.
Bir de teravih namazının farz olmadığını anlıyoruz.Lakin teravihten her hangi bir zamanda kılınan gece namazı ise ve hastalığı zamanında kılıyor idiyse eğer;hastalığında dahi kıldığına göre aciz olmayana kılmayı gerektirebilir..
Tabi yanlışlarım olabilir.Açıklamalarınızı bekliyorum.

Birde Peygamber efendimiz s.a.v. teravih namazını nasıl ve kaç rekat kılardı konusuyla ilgili elinizde sağlam bir rivayet varsa gönderebilir misiniz inşallah?

Düzenleyen ayseker - 08Ekim2006 Saat 12:45
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ekim2006 Saat 10:59
Selam aleykum herkeslere,

Tatildeydim ve onun icin bir ara cevap veremedim
Aysekerin tercemesi guzel ve onceki mesaji silinsede allah onun ecrini sana elbet verecektir hemde on kati ile insaalah

Birde yazilari biraz buyuk yazsak daha iyi olur gibi , bu yeni duzende okunakli olmuyor 
 Ayseker yazina cevap verecegim insaalah
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ekim2006 Saat 13:35

Selam aleykum,

عَنْ ابْنِ شِهَابٍ أَخْبَرَنِي عُرْوَةُ أَنَّ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا أَخْبَرَتْهُ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ خَرَجَ لَيْلَةً مِنْ جَوْفِ اللَّيْلِ فَصَلَّى فِي الْمَسْجِدِ وَصَلَّى رِجَالٌ بِصَلَاتِهِ فَأَصْبَحَ النَّاسُ فَتَحَدَّثُوا فَاجْتَمَعَ أَكْثَرُ مِنْهُمْ فَصَلَّى فَصَلَّوْا مَعَهُ فَأَصْبَحَ النَّاسُ فَتَحَدَّثُوا فَكَثُرَ أَهْلُ الْمَسْجِدِ مِنْ اللَّيْلَةِ الثَّالِثَةِ فَخَرَجَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَصَلَّى فَصَلَّوْا بِصَلَاتِهِ فَلَمَّا كَانَتْ اللَّيْلَةُ الرَّابِعَةُ عَجَزَ الْمَسْجِدُ عَنْ أَهْلِهِ حَتَّى خَرَجَ لِصَلَاةِ الصُّبْحِ فَلَمَّا قَضَى الْفَجْرَ أَقْبَلَ عَلَى النَّاسِ فَتَشَهَّدَ ثُمَّ قَالَ أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ لَمْ يَخْفَ عَلَيَّ مَكَانُكُمْ وَلَكِنِّي خَشِيتُ أَنْ تُفْتَرَضَ عَلَيْكُمْ فَتَعْجِزُوا عَنْهَا فَتُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَ

Bu hadis hakkinda aysekerin tercume ve mulahazalarina nisbeten derim ki:

1- Teravih kelimesi hakkinda :

Tervihaten kelimesinin cemidir ki bu kelime bir defa rahatlama ve dinlenme demektir 

Nasilki teslimeten (ki selam kelimesinden gelir)   bir defa selam vermek demektir

Boyle isim vermenin sebebi , namazlarda kiraat uzun olunca her iki rekat arasinda biraz dinlenme zamani birakilinca rahatlatmalar denilip teravih tesmiyyesi buyrulmus , bu ad Hz Omer Radiyallah anh zamanindan sonra iyice meshur olup , tabiinlerde ise kitaplara gecmistir

التراويح جمع ترويحة وهي المرة الواحدة من الراحة كتسليمة من السلام

denilir bu ibare  fethul bari adli kitabinda bulunur

فَلَمَّا كَانَتْ اللَّيْلَةُ الرَّابِعَةُ عَجَزَ الْمَسْجِدُ عَنْ أَهْلِهِ حَتَّى خَرَجَ لِصَلَاةِ الصُّبْحِ فَلَمَّا قَضَى الْفَجْرَ أَقْبَلَ عَلَى النَّاسِ

demek dorduncu gece namaz kildirmak icin insanlarin arasina cikmayip ancak sabah namazina cikti demektir

Nitekim su rivayet bunu belirler ve meseleyi daha acik anlatir

فَلَمْ يَخْرُجْ إِلَيْهِمْ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَلَمَّا أَصْبَحَ قَالَ قَدْ رَأَيْتُ الَّذِي صَنَعْتُمْ، وَلَمْ يَمْنَعْنِي مِنْ الْخُرُوجِ إِلَيْكُمْ إِلَّا أَنِّي خَشِيتُ أَنْ تُفْرَضَ عَلَيْكُمْ وَذَلِكَ فِي رَمَضَانَ

3

لَمْ يَخْفَ عَلَيَّ مَكَانُكُمْ

Baska bir rivayette لم يخف علي شأنكم

Bundan,yeriniz bana gizli degildir(veya haliniz شأنكم) yani mescidde beklemeniz (ve bu konuda gayretiniz ,talebiniz, ve bu namazi kilmak isteyisiniz) bana gizli degildir

4-

فَتُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَ

Bu soz Hz Ayseye ait olmayip imam Zuhriye aittir (tabiin Hadis alimlerin buyuklerindendir)

تُوُفِّيَ  vefat edeni ifade etmek fiilin mechulu ile gelir , malumu ise vefat ettirene kullanilir tabii.
Yine muteveffa rasulullahdir , muteveffi ise Allahdir .
Dikkat oluna

5- demissiniz ki

Rasulullah s.a.v. 'in bu zamanda vefat etmesi de bu zamanın onun hastalığı zamanında olduğu anlaşılıyor sanki.Lakin Rasulullah efendimiz Rabiulevvel ayında vefat ettiğine göre ya teravih namazından kasıt sadece Ramazan ayı için geçerli olmayıp,diğer aylarda da kılınan bir gece namazı olabilir mi?(teravihin tam manasını da bilmiyorum.);ya da genel bir ifade kastedilmiş olabilir.yani Rasulullah s.a.v. efendimiz bu olaydan sonra artık insanlarla bu namazı kılmadı kastedilmiş olabilir.Bu kısmı tam anlayamadım

-Burada rasulullah (sav) in hasta oldusuna dair herhangi bir delalet edici kelime veya isari bir mana goremiyorum

-Yine Teravih namazi ancak ramazan ayina mahsus bir namaz idi

- فَتُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَBuradaki hadisin ifadesi  belki insanlar mescidde bir daha boyle yogun ve kalabalik iken hep beraber rasulullahin arkasinda namaz kilmadilar demektir  وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَ, cumlesi isin boyle devam edip gittigini bildirir ancak bu onlarin bazisinin mescidde kilip bazilarin evinde ehli ile kilmasina mani olmaz , nitekim rivayetlerden bu anlasilir :

فَقَالَ عُمَرُ إِنِّي أَرَى لَوْ جَمَعْتُ هَؤُلَاءِ عَلَى قَارِئٍ وَاحِدٍ لَكَانَ أَمْثَلَ ثُمَّ عَزَمَ فَجَمَعَهُمْ عَلَى أُبَيِّ بْنِ كَعْبٍ demek mescidde sayilari azda olmayip teravih namazini kilan var ,bu konu sarih , ve degisik imamlarida olabilir , bu ise isari ve mefhum olan manadir .

Hatta kimisine gore ehli ile kilmak daha guzel diyen ulema dahi var , hanefilerden ebu hanifenin talebesi islamiyyetin ilk kadil kudati unvani alan (kadilarin kadisi) ebu yusuf gibileri onlardan bir tanedir

6-  Birde Peygamber efendimiz s.a.v. teravih namazını nasıl ve kaç rekat kılardı konusuyla ilgili elinizde sağlam bir rivayet varsa gönderebilir misiniz inşallah?

el cevap: 8 rekat olarak kildirdigi sabit .Buharide Hz Ayseden Ramazanda olsun diger aylarda olsun 11 rekata ilavede bulunmaz idi

فَقَالَتْ مَا كَانَ يَزِيدُ فِي رَمَضَانَ وَلَا فِي غَيْرِهِ عَلَى إِحْدَى عَشْرَةَ رَكْعَةً

(8 rekat + 3 rekat vitr)

nitekim baska bir ibarede

روى ابن خزيمة وابن حبان، من حديث جابر،قال‏:‏ ‏"‏

صلى بنا رسول الله صلى الله عليه وسلم في رمضان ثمان ركعات ثم أوتر،

Kaynak muhakkikun ulemadan muhaddis ibni hacer askalani (fethul bari adli kitabinda)

Hayirli iftarlar , aciklamalarinzi bekliyorum

Ayseker kardesimiz toplu bir mana verse memnun oluruz , Allah razi olsun sizden ve ilminizi artirsin , hidayetten mahrum kilmasin ,Amin

Vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 18Ekim2006 Saat 13:54
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ekim2006 Saat 23:45
 Allah razı olsun açıklamalarınız için.
Hastalık konusunda bir ibare yok ama hadiste Peygamber efendimizin vefatı geçince,bu namazı kıldırması hastalığı döneminde mi oldu acaba diye düşündüm.Ya da genel bir ifade kullanılmış iş bu halde devam edip giderken Rasulullah vefat etti manası da kastedilmiş olabilir diye düşündüğümü de belirttim.Tabi ikincisi daha uygundu.Açıklayıcı olması bakımından izahatınızı sordum.
Peygamber efendimizin s.a.v. 8 rekat kıldırdığını,ve Hz. Ayşe'nin rivayeti olan 11 rekatı geçmezdi hadislerini de okumuştum.Acaba 20 rekat kıldığı da olur muydu diye merak etmiştim.Günümüzde bildiğiniz üzre 20 rekat kılınıyor.Allah c.c. kabul etsin inşallah.Bu uygulamanın da Hz. Ömer r.a. zamanında başlatıldığını öğrendim.Allah ondan razı olsun.Rabbim namazlarımızı kabul etsin inşallah.
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2006 Saat 18:44

Selam aleykum,

Kadir gecesi alakali olarak  2 hadisi tercemeye arz etmek istiyorum

Su biline ki kadir gecesinin hangi gece oldugu konusunda 40 da fazla kavil var , kimisi zaif kavil kimisi kuvvetli , ancak ibni hacer gore en saglami son onlarda oldugudur(tabi tek sayili gecelerde)

Hadisler sunlardir:

عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي الْوِتْرِ مِنْ الْعَشْرِ الْأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ وَمَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

not:

Bilindigi gibi ramazan ayin son onlarinda veya son yedi gecelerinde kadir gecesi aranir , ancak tek sayili olan gecelerinde oldugu daha cok umulur: 21,23,25,27,29

Yine 27 inci gece olmasi umulur , lakin katiyetle bu gun olacak deyip diger geceleri birakmak yazik olur , hele delillerde birkac ihtimaller varid olunca

Düzenleyen ibnu hummam - 19Ekim2006 Saat 18:26
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2006 Saat 18:04

Selam aleykum,

Iki Hadisin tercemesinde şöyle bir meal vermeyi uygun gordum

عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي الْوِتْرِ مِنْ الْعَشْرِ الْأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ

Aişe'den -Allah ondan razi olsun- (rivayetle) rasulullahin şöyle demiştir:

Kadir gecesini tek sayılı ramazan ayın son on günlerinde arayınız.

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ وَمَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

Ebu hureyereden rivayetle peygamberimiz (sav) şöyle buyurmustur:

Kim ramazan ayını imanli olarak ve (mükafatin) karşılıgını Allah'dan umarak oruç tutarsa daha önce işlemiş oldugu günahlari af olunur

Ve kim kadir gecesini imanli olarak ve (mükafatin) karşılıgını Allah'dan umarak (geceyi) namaz ile ihya ederse daha önce işlemiş oldugu günahlari af olunur

vesselam

Düzenleyen ibnu hummam - 18Ekim2006 Saat 13:53
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2006 Saat 23:56

Hocam son parağrafda "oruç tutarsa"yerine "namaz kılarsa" olmayacak mı?"من قام"ibaresi için. 
sanırım yanlışlıkla yazdınız.
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ekim2006 Saat 11:55
selam aleykum ayseker,

Sanirim boyle daha cok hatalar yapacagim , cunki turkce klavyem olmayinca bazi harfleri tekrar yazmakla vakit geciriyorum , oradan alip buraya nakl ediyorum , birde simdiki yazilar kucuk ve iyi okunakli olmayinca  yazilar buyuk olsun diye baska degistirmeler yapiyorum ,hulasa zaman kaybim cok oluyor
Dun yazarken bir kac kere silindi , tekrar yazdim , bu kez kimi harf buyuk kimisi kucuk oldu 
Eski usule alismisdim , neyse...

Allah senden razi olsun AYSEKER ve sana ledunni ilim versin. AMIN!
Birde sizden ramazanla ilgili hadisler bekleriz , sanirim belki pek vaktiniz yoktur ama hadisler kisa olursa az da olsa birbirimizi tashih ederiz biiznillah
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ekim2006 Saat 14:25

Selam aleykum,

Yine kadir gecesi ile alakali bir hadisi tercemeye arz ediyorum,sevaplari rasulullahin  -sallallahu aleyhi ve sellem-hadislerini ezberleyip anlamaya ve anlatmaya gayret edenlere .

Hadisi imam buhari rivayet eder

عَنْ عُبَادَةَ بْنِ الصَّامِتِ قَالَ خَرَجَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ  لِيُخْبِرَنَا بِلَيْلَةِ الْقَدْرِ فَتَلَاحَى رَجُلَانِ مِنْ الْمُسْلِمِينَ فَقَالَ خَرَجْتُ لِأُخْبِرَكُمْ بِلَيْلَةِ الْقَدْرِ فَتَلَاحَى فُلَانٌ وَفُلَانٌ فَرُفِعَتْ وَعَسَى أَنْ يَكُونَ خَيْرًا لَكُمْ فَالْتَمِسُوهَا فِي التَّاسِعَةِ وَالسَّابِعَةِ وَالْخَامِسَةِ

التَّاسِعَةِ وَالسَّابِعَةِ وَالْخَامِسَةِ cumlesi hakkinda sayi konusunda tesbit gerekir

Bir sorum olacak فَتَلَاحَى فُلَانٌ وَفُلَانٌ cumlesi hakkinda . Acaba ikinci فُلَانٌ ismi mensub -فُلَانًا

olabilirmiydi yani-

فَتَلَاحَى فُلَان ?
فُلَانًا

Son olarak muslim'in rivayetinde bu cumle
فجاء رجلان يحتقان deyip meseleyi biraz daha tavdih ediyor , bundan ne mana verirsiniz ve ne demek olur ?
Kissa gercekten ibret verici olup insani tefekkure davet eden bir durumu var

Hayirli iftarlar
selamlar

Düzenleyen ibnu hummam - 18Ekim2006 Saat 18:18
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Ekim2006 Saat 09:28

A.s. hayırlı sabahlar..

Hadis tercümelerine diğer arkadaşlar da katılırlarsa çok güzel olur aslında.Ben bazen bekliyorum kimseden terdüme gelmeyince başlıyorum yazmaya artık.
Ayrıca ibnu hummam hocam tahmin ettiğiniz gibi çok fazla vaktim olmuyor derslerimden dolayı.inşallah gayret derim hadis göndermeye.

Kadir gecesiyle alakalı yukardaki hadisi tercüme edeyim:

Ubade bin Samit'ten:Rasulullah s.a.s bize kadir gecesini bildirmek için çıktı.(o esnada)müslümanlardan iki kişi birbirlerine hakaret ettiler.(bunun üzerine Rasulullah şöyle)dedi:
"Size Kadir gecesini bildirmek için çıktım.(fakat)falanla falan birbirlerine hakaret ettiler(tartıştılar).(bunun üzerine bu [kadir gecesi bilgisi])kaldırıldı.Umulur ki bu sizin için daha hayırlı olur.Onu dokuzuncu,yedinci ve beşincide(gecelerinde)arayınız."

Sayı konusunda tespite gelince bu konuda çok rivayet var.Bu hadiste dokuz,yedi ve beşte aramak bahsi son on günün içinden beşinci,yedinci veya dokuzuncu gece kastedilmiş olabilir.Bir de sayıların beşten başlamayıp,dokuzdan beşe doğru gitmesi de dokuzuncu geceden kasıt,Ramazanın son on gününü geri sayım yapmak yolu olabilir.On,dokuz,sekiz...gibi.Bu durumda da dokuz 21.geceye,yedi 23.geceye,beşte 25.geceye denk gelir.En doğrusunu Allah bilir.

فتلاحى فلانٌ و فلانٌ cümlesindeki her iki "falan"da fail konumunda olduğu için ikiside ref konumunda gelmiş.
لحى fiili sövmek,hakaret etmek manasında.Eğer cümlede bu şekliyle kullanılsaydı elbette ikinci "falanın"meful olup nasb edilmesi gerekirdi.Bu durumda cümle şöyle olurdu:"falankes,falnkese hakaret etti."

Oysa fiil تفاعلا=مشاركة بين الاثنين babına(müşareketin iki kişi arasında olan manası)girdiği için karşılıklı hakaret etmek,tartışmak manasında oluyor.
Böylelikle cümle:"falanla falan kimse tartıştılar(birbirlerine hakaret ettiler.)"olup her iki falan"da fail konumuna düşüyor.

فجاء رجلان يحتقان ise "davalı iki adam geldi."

Hocam sorularınız hem hadisin manasını hem dilbilgisi kurallarını düşündürmeye yönelik oluyor.Diğer arkadaşların da katılımı olur inşallah.
selametle kalın..
IP
ilahiyatlı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ilahiyatlı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Ekim2006 Saat 13:58
bi hadis daha yazabilr misinz  yeni üye oldum da  bende tercümelere katılmak istiyorum yalnız ben daha yeni olduğum için yanlışlarım olacaktır onlarıda sizlerden öğrenerek düzelteceğim inşallah..
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Ekim2006 Saat 16:21

Selam aleykum,

عَنْ عُبَادَةَ بْنِ الصَّامِتِ قَالَ خَرَجَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لِيُخْبِرَنَا بِلَيْلَةِ الْقَدْرِ فَتَلَاحَى رَجُلَانِ مِنْ الْمُسْلِمِينَ فَقَالَ خَرَجْتُ لِأُخْبِرَكُمْ بِلَيْلَةِ الْقَدْرِ فَتَلَاحَى فُلَانٌ وَفُلَانٌ فَرُفِعَتْ وَعَسَى أَنْ يَكُونَ خَيْرًا لَكُمْ فَالْتَمِسُوهَا فِي التَّاسِعَةِ وَالسَّابِعَةِ وَالْخَامِسَةِ

Tercemeniz cok guzel olmus AYSEKER, Allah sizden razi olsun

Diger sorularimi iyi cevap vermissiniz , sagolun

Musaade ederseniz dikkatimi iki seyin uzerinde yapmak isterim  , insaallah ifadem tam olur

1- Soyle demissiniz:

فتلاحى فلانٌ و فلانٌ cümlesindeki her iki "falan"da fail konumunda olduğu için ikiside ref konumunda gelmiş.

لحى  fiili sövmek,hakaret etmek manasında.Eğer cümlede bu şekliyle kullanılsaydı elbette ikinci "falanın"meful olup nasb edilmesi gerekirdi.Bu durumda cümle şöyle olurdu:"falankes,falnkese hakaret etti."

Oysa fiil تفاعلا=مشاركة بين الاثنين babına(müşareketin iki kişi arasında olan manası)girdiği için karşılıklı hakaret etmek,tartışmak manasında oluyor.

Böylelikle cümle:"falanla falan kimse tartıştılar(birbirlerine hakaret ettiler.)"olup her iki falan"da fail konumuna düşüyor.

Dediginiz gibi  تفاعلا babinda  وهو للاشتراك في الفاعلية لفظاً والمفعولية معنى

failiyyette istirak lafzen mefuliyyette ise manendir , yani ikiside merfudur ve faildirler ama bir baska cihetten manen mefuliyyet var  تَضَارَبَ زيدٌ وعمروٌ misalinde oldugu gibi

Aslinda bu meseleyi ben mufaale babina yaklastirip iki kullanma arasindaki degisikligi bana soyleminizi istemisdim ve istedigim mufaale babi bir meful aliyor ise tefául babinin meful almiyacagi , mufaale babi iki meful alirsa tefául bir tek meful alabilecegini , burada ise hadiste فتلاحى فلانٌ و فلانٌ lafzi olarak meful/mensub gelmiyecegini sanirim , bu babin mutavaat icin olmasi gibi , cunki  لَاحَى فُلَان birbirlerine husumet ettiler , ihtilaf cikardilar

فُلَانًا demek olur , tefaul babina gecince (bir) mefuliyyet almasi duserفتلاحى فلانٌ و فلانٌ olur, bu mesele biraz intibah gerekir bence

ALLAHU ALEM.

Ibarem acik olmayabilir , baska arkadaslarin katkisi olsa iyi olur

2- demissiniz ki:

فجاء رجلان يحتقان ise "davalı iki adam geldi."-yehteggaani-

يحتقان manasi 'herbiri hakli oldugunu iddia eden iki adam  geldi' demek belki daha yakin olur nitekim fethul baride

يدعي كل منهما أنه المحق denilmistir

not:

Burada ق harfi seddelidir hakk kelimesinde oldugu gibi

Ne dersiniz?

-Birde muslimin sahihinde

فجاء رجلان يختصمان معهما الشيطان

rivayeti varid olmustur , ki biraz olayi tavdih etme babindan dikkat cekicidir
- Burada 
فتلاحى فلانٌ و فلانٌ
manasi

وقعت بينهما ملاحاة، وهي المخاصمة والمنازعة والمشاتمة

Aralarinda mulahat vaki oldu , husumet , tartisma, ileri geri konusma oluyor (kadir gecesinin tayini konusunda)
Tabi bu olay rasulullah-sav- huzurunda vaki oluyor ,ve rivayete gore iki zattan kasit sahabi Abdullah ibni ebi hadred ile kab bin malik , ve bu tartisma onu mesgul edince Allahu teala kalbinden veya hatirindan kadir gecesinin tayini konusunda gece sayisini o an kaldiriliyor
Nitekim buharinin insanlarin tartismasindan dolayi kadir gecesi tayininin kaldirilmasi adi altinda باب رَفْعِ مَعْرِفَةِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ لِتَلَاحِي النَّاسِ  
bir bab koymustur
Insanlarin bu geceyi bilip onda ibadet etmeleri guzeldir , ancak gizli olup daha fazla gayret sarfetmek baska baska ibadetlere vesile oldugundan Rasulullah burada 
وَعَسَى أَنْ يَكُونَ خَيْرًا لَكُمْ  deyip takdirin hukmettiginin olaki sizin icin daha hayirli olur ifadesinle  o gecenin aynen ismi-azamin , veya cuma gunundeki dualarin kabul edildigi saatin gizli kalmasi gibi
bir gizlilik esasdir
Hatta imami subki bundan cikarak kadir gecesi kendine zahir olana bunu Allahin fazli oldugunu bilip gizlemek mustehabdir demissdir

Hayirli iftarlar

Düzenleyen ibnu hummam - 20Ekim2006 Saat 10:34
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ekim2006 Saat 01:31
s.a.
اجركم عند الله - فهذا الحديث الشريف المشهور من كتاب الاربعين النووية
========================

عن أمـيـر المؤمنـين أبي حـفص عمر بن الخطاب رضي الله عنه ، قال : سمعت رسول

الله صلى الله عـليه وسلم يـقـول : ( إنـما الأعـمـال بالنيات وإنـمـا لكـل

امـرئ ما نـوى . فمن كـانت هجرته إلى الله ورسولـه فهجرتـه إلى الله ورسـوله

ومن كانت هجرته لـدنيا يصـيبها أو امرأة ينكحها فهجرته إلى ما هاجر إليه ).

Bilende O Bildirende
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ekim2006 Saat 11:51

Selamün aleyküm..

İki gün evde olmadığım için açıklamalarınızı yeni okuyabildim.Hocam açıklamalarınız öğretici ve anlayışımı kuvvetlendiriyor.Tabi ben bu kadar derin açıklama yapacak seviyede değilim.Sabah evden çıkmadan hemen hadisin cevabını yazıp çıkayım dedim ve fazla derine inmeden cevap verdim.Aslında sorunuzun sadece o kadar basit bir cevabı olmayacağını tahmin etmiştim.İnce açıklamalarınız bana çok faydalı oluyor.İnşallah herkes için faydalı olur.

Bu arada yeni bir arkadaşımız katılmış,hoşgelmiş ilahiyatlı.
Bence tercümeyi yanlış yapmak önemli değil.Zaten bir yanlış yapınca hemen düzeltiliyor ve zaten yanlış yapa yapa doğruları öğreniyoruz tercümede.
Mesela Ersil kardeşimizin gönderdiği hadisten başlayabilirsiniz ilahiyatlı.

"دَعْوَيهُمْ فِيهَا سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَتَحِيَّتُهُمْ فِيهَا سَلاَمٌ؛وَ آخِرُ دَعْوَيهُمْ اَنِ الْحَمْدُلِلَّهِ رَبِّ الْعَلَمِينَ *"٠
يونس-١٠

سلام عليكم

Düzenleyen ayseker - 21Ekim2006 Saat 11:54
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2006 Saat 17:45
selam aleykum,

Tekrara bayramimiz mubarek olsun

عن أمـيـر المؤمنـين أبي حـفص عمر بن الخطاب رضي الله عنه ، قال : سمعت رسول

الله صلى الله عـليه وسلم يـقـول : ( إنـما الأعـمـال بالنيات وإنـمـا لكـل

امـرئ ما نـوى . فمن كـانت هجرته إلى الله ورسولـه فهجرتـه إلى الله ورسـوله

ومن كانت هجرته لـدنيا يصـيبها أو امرأة ينكحها فهجرته إلى ما هاجر إليه ).

Ilahiyatli hadisi terceme etmeyince ben basliyorum

Muminlerin emiri omer ibnu hattab (rad) dediki:
Peygamberimizi soyle derken isittim:
Ameller ancak niyyetlere goredir
Her kisiye ancak istedigi vardir
Oyleyse kimin hicreti Allah ve rasulu icin ise onun hicreti Allah ve rasulu icin (sayilmistir)
Kimin hicreti(de) kendisinden faydalanilacak(elde edebilmek)  dunya  icin olursa ,veya (hicreti) kendisini nikahlayacak bir kadina ugrunda olursa , (oyleyse) onun hicreti ona hicret etmis oldugu seyedir

Tercumem boyledir , kimin baska tercumesi var ise
buyursun
Birde  إنـما الأعـمـال بالنيات irabini kim yapabilir?
Yine إنـما ne ifade eder? Cumle nasil tahlil edilir?

Vesselam 

Düzenleyen ibnu hummam - 25Ekim2006 Saat 17:59
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2006 Saat 19:04
s.a.
 tercüme için tşk.

إنما الأعمال بالنيات

إِنَّ:İsmini nasb haberini raf eden harflerden.

ما:Zaiddir ve burda إِنَّ nin amelini iptal etmiştir.

الأعمالُ: Mübtedadır ve raf alameti lam üzerindeki dammedir.

بالنياتِ:''Ba'' harfi cer. ''niyyet'' ba ile mecrur olup  car-macrur raf mahallinde olup  الأعمالُ in haberidir.

إنما  hakkında ise yazacak arakadaş buyursun yada ben sonra yazarım inş.
Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2006 Saat 19:19
a.s

إنما الأعمال بالنيات
...النياتِ:''Ba'' harfi cer. ''niyyet'' ba ile mecrur olup  car-macrur raf mahallinde olup  الأعمالُ in haberidir
 irabin icin tesekkurler

Sorum su olacak : Bu cumlenin baska bir irabi olablirmi
 Yine ''Ba'' harfi cer :
- Ba harfinin muteallaki nedir onu da baska biri soylese memnun oluruz

Birde buradakin الأعمال elif lam takisi istigrak icin mi ,cins icin mi yok ahdi midir sizce yoksa ismi mevsul mu acaba?

Onceki soru ise uzerinde tekrar 

إنـما hasr ifade eder, burada Cumle nasil tahlil edilir mana olarak?

Iyi aksamlar

Düzenleyen ibnu hummam - 25Ekim2006 Saat 19:24
IP
ilahiyatlı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ilahiyatlı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2006 Saat 20:01

selamun aleyküm öncelikle hepinize hayırlı bayramlar.. benim tercüme etmeyişimin sebebi farkettim ki henüz tercüme edecek seviyeye gelmemişim önce arapça mı geliştireyim ondan sonra tercümelere başlıyım çünkü zorlandım ama burdan faydalanıyorum okuyarak teşekkürler hepinize

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2006 Saat 20:08
s.a.

إنما الأعمال بالنيات

إنما Harfi hasrı ifade eder misal: زيدٌ قائم ‘’Zeyd ayaktadır’’ manasına ama burada zeyd ayakta olmakla beraber başka bir işi daha yapıyor olabilir mesela konuşuyor yada yemek yiyor olabilir ama biz burada başına إنما getirirsek zeyd sadece ayakta başka bir iş yapmıyor demektir yani zeydi ayakta olmayla sınırladık.hadistede aynı mana var  إنما الأعمال بالنيات  yani ameller sadece niyetlere göredir.tabi buradaki hüküm Allah (c.c.) katındaki hüküm olsa gerek yada ahiretteki hüküm.yoksa insanlar kendi aralarında niyeti bilemeyeceği için, amellere gördüğü haliyle hüküm verir.yani insanlar nezdin de amellere hüküm vermek niyet itibariyle değil de amel itibariyledir yani bir iş kötüyse o iş kötüdür denir o kişinin niyeti budur deyip de bu iş aslında böyledir diyemez ama Allahu teala kişinin niyetini bildiği için o işe niyetle hüküm eder.burdada إنما harfinin cümledeki farkı anlaşılmış olur sanırım. 

ال takısı ise istiğrak için olsa gerek yani her türlü amel; bunun içine görülen amel, kalbi amel yada sözlü amelde girer

ben bu kadar yazabildim artıları yada yanlışları yazarsanız sevinirim.

Düzenleyen Ersil - 25Ekim2006 Saat 20:10
Bilende O Bildirende
IP
ibnu hummam
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ibnu hummam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2006 Saat 16:00
selam aleykum,

إنـما الأعـمـال بالنيات  
"Sorum su olacak : Bu cumlenin baska bir irabi olablirmi
 Yine ''Ba'' harfi cer :
- Ba harfinin muteallaki nedir onu da baska biri soylese memnun oluruz?" sorusuna gelince

Tabi ersilin irabi dogrudur ancak muhakkiklerin bu cesit cumlelerdeki metodlari sudur:
Burada  ba  بالنيات harfi cerin burada bir muteallaka ihtiyaci vardir
Muteallik ise o  mahzuf olanالأعمال  a'mel kelimesinin(ki mubtedadir) haberidir
Burada mahzuf haber cumleye gore takdir edilir:
ya تعتبر kelimesi takdir edilir
veya تكمل kelimesi
veya تصح
veya ‏ تحصل،تستقر olmazsa devamli kolaylik babindan bunlardan biri ihtiyar olunur

Butun bunlarin herbirisinden fikhi kaideler cikarilmistir
mesela hanefiler تكمل kamil olur manasina alip ibadete vesile olan ibadetlerde niyyeti sart kilmayip abdest gusul gibi hukumlerde niyyet etmeyi sunnet muekkede kilip bu ibadetin sihhat sartlarindan sayilmamistir

Halbuki onlardan mesela safiiler hanbeli ve malikiler burada تصح takdir edip ibadetlerin sihhati niyyetledir niyyetsiz ibadet edilmez
Mamafih الأعمال amellerden murat ibadetlerdeki ameller oldugu herkese zahir oldu

ersilin" ال takısı ise istiğrak için olsa gerek yani her türlü amel" kelami yerindedir ancak o zaman hasr ifadesi buradaki el takinin istigrak icin olmasi dahi dusunulebilir mana
كل عمل بنية فلا عمل الا بنية،  , o zaman hasr إنما ile الأعمال kelimeleriyle tekid uzerine tekid olur
Tabi إنما kelimesi murekkeb midir basit midir konusu da vardir
 إنما kelimesinin hasr icin geldigi konusunda tercih vardir , ve kimisine gore burada hasr istigrak icin gelen el e'mal kelimesinden gelir , إنما ise o zaman tekid ve mubalaga icin geldigini soylerler
Velhasil إنما herzaman hasri mutlak icin gelmez mesela 
 إِنَّمَا أَنْتَ مُنذِرٌ ayetinde sen ancak inzar edersin, baska bir sey yapmazsin manasina degil cunki ayni zamanda o mujdelerde ,teblig de eder ,  onu icin buradaki hasr  hasri mukayyed olur , yani peygamberimizin risaletine inkar edenlere cevrilmis bir cevabdir ve tahsis mevcuddur

Yine unutmayalim ki بالنيات ba harfi musahabe ifade eder  yani amellerin niyyetlerle oldugudur
(Eksigim varsa tamamlayin)
Not:
Goruslerinizi bekliyorum,ayseker de artik pek katilmiya zaman bulmuyor gibi
Selametle

Düzenleyen ibnu hummam - 26Ekim2006 Saat 18:22
IP

Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi