Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة

Mesaj icon Konu: 1 milyon Arap turist tatilini Türkiye'de yapacak

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 06Mayıs2010
Konum: Rize
Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Konu: 1 milyon Arap turist tatilini Türkiye'de yapacak
    Gönderim Zamanı: 10Aralık2010 Saat 19:31

1 milyon Arap, 500 bin de İranlı turist tatilini Türkiye'de yapacak

Arap turistler Türk dizilerinin çekildiği mekânları gezmeyi seviyor. En çok tercih ettikleri yer "Gümüş" dizisinin çekildiği Abut Efendi Yalısı.
 
Vizelerin kaldırılması, Türk dizileri ve Başbakan Erdoğan'ın 'one minute' çıkışı Arap ve İranlı turist sayısını yüzde 10 artırdı. Bu yıl Türkiye'ye 1 milyon Arap, 500 bin de İranlı'nın gelmesi bekleniyor. Arap ve İranlı turist bol harcama yapıyor

ANTALYA - Türkiye’nin son dönemde Suriye, Lübnan, Ürdün ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu Arap ülkeleriyle ve İran’la kurduğu ilişkiler hem ticaretin hem de turizm gelirlerinin artmasını sağladı. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gür, bu yılın sonunda yüzde 10’luk artışla 1 milyon Arap turistin, 500 bin de İranlı’nın Türkiye’ye geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Avrupalı bir turistin ortalama kişibaşına 700 dolarlık harcama yaptığını belirten Gür, “Arap ve İranlı turistlerin harcama potansiyeli yüksektir. Bir kere onlar tura çok bağlı kalmazlar. Bireysel olarak araç kiralarlar, kendi başlarına gezerler bu da harcamalarını artırır. Kişi başına ortalama 1000 dolar para harcalar” dedi.

Türkiye’ye ilgi büyük

“Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün arasında serbest ticaret ve serbest vize bölgesi oluşturulmasına yönelik adımlar atıldı. Bu adımların gerçekleşmesi ve vizelerin kaldırılması Ortadoğu’dan Türkiye’ye turist potansiyelinin artmasına neden olur mu?” sorusuna Gür, bazı Arap ülkeleriyle vizelerin kaldırılmasının birdenbire turizmi canlandırdığını ve teşvik edici bir unsur oluşturduğunu belirtti. Aslında geçen yıldan bu yana Türk dizilerinin Arapça versiyonlarının yayınlanmasının çok etkili olduğunu dile getiren Gür, geçen yıl Suriye’ye ziyaretinde Araplar’ın her yerde Türk dizilerinden bahsettiğini ifade etti.
Gür, bu dizilerin Türkiye’nin tanıtımına önemli ölçüde katkı sağladığını kaydetti. Vizelerin kolaylaşmasıyla Türkiye’ye ilginin arttığına işaret eden Gür, geçen yıl da Davos’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘one minute’ çıkışıyla Ortadoğu’da bir sempatinin oluştuğunu anlattı.

Bu etkilerle birlikte Türkiye’de çok sayıda Arap turist girişinin başladığını belirten Gür, “Arap dünyasının ülkemizin güney bölgelerine gelmesini bekliyorum. Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’e Suriye ve Ürdün’den çok sayıda girişler oluyor. Bu yılın sonunda 1 milyon Arap turistin Türkiye’ye geleceğini tahmin ediyorum. Müthiş bir geliş var. Mart ayı rakamlarına bakıldığında yüzde 37 fazla çıkmış. Nisanda ise bu oran yüzde 44 olmuş. Bu ay daha da fazla çıkacak” açıklamasında bulundu.
Turgut Gür, Rusya ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasıyla da önemli ölçüde Rus turistin Türkiye’ye gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

İsrail’den iptaller geliyor

Gür, “İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemiye saldırması üzerine, İsrail’den Türkiye’ye turist akışında bir duraklama var mı? Saldırının turizme etkisi nasıl olur?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Tabii ki İsrail ile turist hareketinde kayıp var. Durdu. Rezervasyonlar iptal ediliyor. Geçen haftadan önümüzdeki sezon sonuna kadar 50 bin rezervasyonun iptal edildiğine yönelik bilgiler var. Bundan sonra da girişler olmayabilir. 100-150 bin kaybımız oldu. Biz bir tane kayba bile (niye kaybedelim) deriz. Türkiye’ye gelen turistin 485 bini İsrail’den geliyor. Bunun 300 bini gelmeyebilir. Gelenler ise daha çok ticari ve eğitim amaçlı veya burada akrabası olanlar. 300 bini kaybetmiş olabiliriz. Ama 1 milyon Arap turistin gelmesini bekliyoruz. Turizm gelirlerinde azalma değil, aksine artma bekliyoruz.”
Bir gazetecinin, “Bu yıl Türkiye’ye ne kadar turist bekleniyor?” sorusu üzerine ise Gür, geçen yıl Türkiye’ye 27 milyon 70 bin turistin geldiğini ve 21 milyar 920 milyon dolar gelir elde edildiğini anımsattı. Turgut Gür, “Bu yıl Türkiye’ye 30 milyon turistin geleceğini ve 23 milyar dolar turizm gelirinin sağlanacağını tahmin ediyoruz” dedi. (Radikal)

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=15.06.2010&ArticleID=1002645

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,055 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası