Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Kitap & Sözlük & Roman & Şairler & Dilciler & Eserler
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netKitap & Sözlük & Roman & Şairler & Dilciler & Eserler

Mesaj icon Konu: izhar kitabi nedir

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
mustafa69
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mustafa69 Cevapla bullet Konu: izhar kitabi nedir
    Gönderim Zamanı: 26Ekim2010 Saat 05:31

Bugüne kadar bir çok kisi ve bir çok alim geçinen zatlar gördüm. Bunlar izhar kitabi ile yillarca egitim görmüs ve egitim vermis insanlardir. Maalesef izhar kitabindan daha baska nahiw kitabi yokmus gibi bu kitap yüz yillarca okutulmus. Belki hemen hemen hepimiz bende dahil olmak üzere izhar kitabi okumusuzdur. Belki 500 yil öncesi için uygun bir kitapti. Fakat sunu fark ettim ki, bu kitap geri kalmis, karisik, bulanik bir nahiw kitabi. Zannetmeyin bu bir sanat tam tersine Arap olmayan acemin yazacagi kitap ancak bu kadar olur. Kitap tamamen bir kisim cemaatler tarafindan kutsanmis bir kitaptir. Hatta bazilari bu kitabi vahiy ile gelmiscesine bir göz ile bakar. Dil uzatana kâfir dahi diyecek kadar ileri gidecek insanlarda vardir.

Bu kitap niçin okutulmaktadir bunlari madde madde yazalim:

·         Milliyetçi duygulardan dolayi

·         Gelenek böyle geldigi için

·         Dis dünyadan haberi olmadigi için.

·         Hayatinda Bir Arap ülkesinden gelen bir nahiw kitabi görmedigi için

·         Kisi kendini hala Osmanli zamaninda yasadigini hissettigi için.

Bazi kisiler sirf Araplara düsmanliklari yüzünden bu kitabi israr ile okumak ve okutmaktadirlar. Hatta bazi kisilerin bilincinde su aci gerçek yatmaktadir. Osmanli Araplarin okuyamayacagi kitaplar yazmistir. Cevap olarak sunu demek istiyorum: Eger siz bir saçma bir kitap yazarsaniz elbette Araplar bu kitabi okuyamaz. Çok komik nasil olurda anadili Arapça olan tahsilli bir insan bu Arapça kitabi okuyup anlayamaz. Fakat Araplarda bir çok nahiv alimi vardir. Üniversitede kendi nahiw kitabini yazan birçok profesör vardir.

Izhar kitabi okumak kagni arabasi ile asfaltta gitmeye benzer. Kitap tamamen talebe anlamasin diye kasitli olarak böyle yazilmistir. Kisiyi hocaya muhtaç etmek ve zorluk çikarmaktan ibarettir. Yetmemis gibi izhara ait serhin serhleride vardir Allah resulü (s.a) ise hadislerde kolaylastirmaktan bahseder. Çok üzgünüm ama benim bu eski usul ile yillarim kayboldu ve gitti. Ve birçoklari da böyle zarar gördü.

Eger bir insanin Arapça ögrenmesini istemiyorsaniz ona izhar okutun! Evet okutun! Kisinin kafasini bulandirin. Ilim talebesinin hedefe gitmesi için 10 metre gerekirken siz bu kisiyi 2000 metreden gönderin. Böylece ona izhar kitabi ile çözemeyecegi bulmacalari çözdürün. Kisi sonunda ya bikar meydani terk eder ya da çok uzun bir zaman sonra ögrenmeye baslar. Izhar okutmada israr etmek tam bir taassupçulugun göstergesidir.

Simdi Izhar kitabinin çok zor, karisik hatta saçma bir kitap oldugunu ispat edelim.

Verecegim iki metni karsilastirin ve izhar okumanin çok saçma oldugunu göreceksiniz. Hatta Birgivinin insanlarin canina okudugunu fark edeceksiniz. Unutmayin tek peygamberler masumdur. Birgivi bizim gibi bir kuldur. Kutsal degildir! Insan hatadan mürekkep bir varliktir. Birgivi de bir insandir. Birgiviyi elestirmek kimseyi dinden çikarmaz. Islamin bir nassida degildir.

Modern bir Arapça kitabindaki sifat bahsi:

Izhar kitabindaki karisik ve eksik sifat anlatimi:

Düzenleyen mustafa69 - 26Ekim2010 Saat 16:43
كل انسان يصبح شاعراً إذا لامس قلب 
IP
global
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 260

Alıntı global Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2010 Saat 08:15
Bende yıllar önce arapçayı öğrenmek için emsile bina ve birazda izhar almıştım.Epeyde zorlanmıştım.5-6 yıl sonra (Allah açanlardan razı olsun)ismeğin arapçasına gittim.40-50 yaşlarındaki insanların bile rahatlıkla anlayabileceği bir yöntem varken ağır kitaplarla uğraşmak hakikaten sabır işi.Ben şimdi soranlar oldu mu otomatikman ismeği tavsiye ediyorum.Aynı şeyi benimle birlikte emsile bina alan arkadaşımda söyledi.Yabancı dil öğrenme konusunda neden böyleyiz bilmiyorum.
IP
mersiye
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mersiye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ekim2010 Saat 21:59
Mustafa Bey zor diyebilirsiniz anlamakta çok zorlanıyorum diyebilirsiniz.Ama siz haddinizi aşarak saçma gibi lafları nasıl kullanabilirsiniz.Hiç kimsenin bu kitapların musanniflerini peygamber zannettiği yok.Ama zamznında ve zamanının ötesine ulaşarak günümüzde bile hala onu anlayıp okuyan ama bir farkla madden manen saygılı olan insanların faydalandığı güzide eserler.Sizin saçma demenizle değerinden bir şey kaybetmez.Ama size ve dediğiniz gibi bu kıymetli eserlerin şöyle bir yüzüne baktıysanız azda olsa verilen emeğe acırım.Fakat bir gün gerçeği görmeniz ümidiyle.Allaha emanet olun.
Mevlam dilerse kişinin işini,mermere geçirir dişini.Mevla dilemezse kişinin işini,muhallebi yerken kırar dişini.
IP
aselsn
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 89

Alıntı aselsn Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Mart2012 Saat 16:46
mustafa69 kardeşimizin kendine göre degerlendirmiş oldugu açıklamaları okudum.tabii bunun içerini tam olarak bilmediğini yazdıklarından anlaşılıyor.sağdece az bir mantıkla açıklamaya çalıştığı şeyin doğrulugunu iptal edebiliriz.çünkü devrin alimlerinin yetişmesi ve ilim erbabının özellikle bu kitap üzerinde durmasının elbette büyük bir sebebi vardır.fatıh sultan mehmet hzleri molla hüsrev hzleri gibi saymaya çalışsak sayamayacagımız nice eserler bırakmış alimlerimizin takip etmiş ve bir kusurda görmemiş oldukları kitapları nasılda bizler metodları yanlıştır diye görüşler beyen edebiliriz şaşarım.tabii sizin dediğiniz gibi milliyetçilik gibi farklı bir kavramları , mezhep farklı dahi olsa ve itikadi yönden bozuk dahi olsa islamla alakalı olan doğruların alınmasında islam alimleri herhangi bir beis görmemişlerdir.mustafa69 yazmış olduğun eserlerinde bir satırını burada yayınlarsan sevinirim bir kelime bile olabilir.peki burda olan yanlışlık nerdedir yani bizler bugunki ilahiyataki kitapları kolayca anlıyoruz bunlarda anlamakta ve öğrenmekte sıkıntı çekiyoruz demekten daha doğal birşey olmaz.evvela bu kitapları hakkıyla öğretecek hoca sayısınnın az olması devrin bu ilimler üzerine ihtisas yapmaya engel olması gibi çeşitli faktörlerden dolayı kitaptan hakkıyla istifade etmemize engel oluşturmaktadır.eğer türklerin yazmış olduğu islami eserleri kaldırırsan ozaman eline kaçtane kitap geçerdi bunu bir araştırsan iyi olur derim.musanifler yazmış oldugu eserlerdeki her harfi ince eleyip sık dokuyarak kaleme almışlardır ki buda onların ne kadar ilim sahibi olduğunun bir göstergesidir.hakiki bir talebe bakmasını bilirse incelikleri fark edebilir.yazdıklarını azda olsa anlatmaya çalıştm.

Düzenleyen aselsn - 23Mart2012 Saat 17:08
IP
mayazar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mayazar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Şubat2015 Saat 10:50
Sa birkaç modern nahiv kitabı ve klasik usulde de Şerhul Muğni ve biraz da izhar okudum.
Gerçekten bizim medrese usulundeki kitaplarımız nahiv öğretmiyor, nahiv felsefesi yapıp talebenin anlamasını zorlaştırıyor. Ama yine tenkitlerimizde ölçülü olmalıyız vesselam...

İzhar yerine Nahvul Vadıh serisi okunsa çok çok iyi olur ve daha hızlı yol katedilir diye düşünüyorum...

Düzenleyen mayazar - 13Şubat2015 Saat 10:51
IP
istur8526
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 297

Alıntı istur8526 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Şubat2015 Saat 10:53

Bunu tartışmak bile saçmadır. Sonuç ne çıkarsa çıksın faydasızdır. Ayrıca tartışmanın sonucunda kimse fikrini bırakmaz. Diğer bir neden ise insanlar özgürdür, isteyen onu okur isteyen bunu şunu veya başka birini. Herhangi birini, sen neden benim beğendiğim kitaptan okumuyorsun diye aşağılamak, insanlar arasında yaşamamış, olgunlaşamamış ve sosyalleşememiş bir insanın tavrı ve ifadesi olabilir. İnsanı insan olgunlaştırır. Siz hiç benim beğenmediğim evi satın almış diye bir insanı yadırgayıp aşağılayıp, neden benim beğendiğim, sevdiğim evi almadın deyip o kimseyi taassupla suçlayan birini gördünüz mü?

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,117 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi